طرح پیشگیری از تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور در کرمان با حضور مدیر کل و جمعی از مسئولین بهزیستی آغاز بکار کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان ، دکتر عباسی مدیر کل بهزیستی استان در مراسم افتتاح طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) که در محل مهد کودک احسان شهر کرمان بر گزار شد،با اشاره به اینکه  بیماری تنبلی چشم در سنین 3 تا 6 سالگی به راحتی قابل تشخیص و درمان است ،گفت :آبان ماه زمان و فرصت طلایی است تا با مراجعه به پایگاههای بینایی سنج در سطح استان از بروز بیماری تنبلی چشم و معلولیتهای بینایی جلوگیری کنیم .

وی افزود :تنبلی چشم ( آمبلیوپی) ، بیماری خاموشی است که بعضاً عارضه یا علامت ظاهری یا تغییر فرم یا حالت چشم ندارد و با انجام تست و معاینه توسط مربیان ،کارشناسان بینایی سنج و چشم پزشکان قابل تشخیص و درمان است .
مدیر کل بهزیستی کرمان با بیان اینکه تشخیص و درمان دیر هنگام  کودکان را به سمت نابینایی مطلق خواهد برد ،اظهار داشت :  توصیه جدی و تاکید اصلی ما در بهزیستی بعنوان متولیان بحث پیشگیری از بروز معلولیتها و مجری برنامه پیشگیری از آمبلیوپی در سطح استان کرمان این است تا خانواده های دارای کودک 3 تا 6 ساله حتماً به مراکز و پایگاهها موقت بهزیستی مستقر در ادارات بهزیستی شهرستانها ، مهدهای کودک ، پیش دبستانی ها ، خانه ها و مراکز بهداشت و مراکز دائمی سنجش بینایی چشم کودکان مراجعه و نسبت به سنجش بینایی و تست چشم کودک خود اقدام نمایند.
دکتر عباسی در ادامه  به فعالیتهای بهزیستی در سال 90 در خصوص پیشگیری از تنبلی چشم اشاره کرد و گفت ”  در سال 1390 تعداد 142368کودک 3 تا 6 ساله واجد شرایط شرکت در این طرح بودند که 90 هزار کودک از این تعداد ، در 2437 پایگاه دائم و موقت و با استفاده از توان 2555 مربی ، بینایی سنج و چشم پزشک مورد معاینه و سنجش قرار گرفته اند.
مدیرکل بهزیستی کرمان افزود : از 90 هزار کودک معاینه شده تعداد 7897 کودک مشکوک تشخیص داده شدند که در مرحله بعد معاینه توسط بینایی سنج تعداد 2744 مبتلا به انواع اختلالات بینایی بودند که 316 نفر از این کودکان مبتلا به آمبلیوپی بودند که درصورت عدم تشخیص و درمان به موقع ، این کودکان بطور قطع در سنین بالاتر دچار نابینایی می شدند.
وی  درصد تحت پوشش قرار گرفتن کودکان 3 تا 6 ساله استان را در طرح پیشگیری از بیماری تنبلی چشم 63 درصد عنوان کرد و خاطر نشان کرد که با برنامه ریزی صورت گرفته این درصد در سال جاری افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت .
مدیر کل بهزیستی از صدا و سیمای مرکز کرمان ، روزنامه های محلی و خبرگزاری ها و نمایندگی های روزنامه های سراسری مستقر در کرمان خواست تا با اطلاع رسانی به خانواده ها  در اجرای طرحهای پیشگیرانه با رویکرد پیشگیری از بروز معلولیتها و آسیبهای اجتماعی ، همکاری هرچه بیشتر را  با بهزیستی داشته باشند.
گفتنی است در این مراسم یکی از کودکان به صورت نمادین مورد معاینه چشم قرار گرفت.
شایان ذکر است طرح پیشگیری از تنبلی چشم از اول آبانماه تا 15 آذر ماه در سراسر استان توسط بهزیستی انجام می شود و پس از آن نیز در محل پایگاههای دایم بهزیستی ادامه خواهد داشت.