مدیرکل بهزیستی استان کرمان آگاه سازی مردم جنوب کرمان در زمینه  مشاوره ژنتیک را یک امر ضروری دانست و گفت: ظرفیت رسانه‌ها، ائمه جمعه و هنرمندان در راستای آگاه‌سازی غیرقابل انکار است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان به نقل از عنبرآباد، عباس صادق‌زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان به همراه سیامک رسایی کارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از اداره بهزیستی عنبرآباد بازدید و با کارکنان دیدار و گفت و گو کردند.

عباس صادق‌زاده در جمع کارکنان بهزیستی شهرستان عنبرآباد اظهار داشت: آگاه‌سازی مردم در راستای مشاوره ژنتیک در استان به ویژه جنوب کرمان یک موضوع  مهم است.

وی با بیان اینکه کمتر از 10 درصد افرادی که به مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کنند به آزمایش‌های ژنتیک نیاز پیدا می‌کنند افزود: این درصد در جنوب استان به 20 درصد نیز می‌رسد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت : ظرفیت رسانه‌ها، ائمه جمعه و هنرمندان در راستای آگاه‌سازی غیرقابل انکار است.

 صادق‌زاده با بیان اینکه ایده الزام به مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک از استان کرمان بوده است تصریح کرد: استان کرمان  تاکنون 22 ایده جدید ارائه داده که در سطح کشور کاربرد داشته است.

 وی از رشد 53 درصدی آزمایشات ژنتیک در سطح استان خبرداد و افزود: تاکنون تعداد مراجعه‌کنندگان به آزمایشگاه برای آزمایش ژنتیک 50 درصد رشد داشته که این استقبال امیدوارکننده است .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان تصریح کرد: با تفاهم‌نامه‌هایی که با سردفتران ازدواج داشته‌ایم از آنها خواسته شده تا زوجین را قبل از ازدواج به مشاوره ژنتیک معرفی کنند.

وی افزود تفاهم‌نامه‌ای نیز با ثبت احوال منعقد شده تا  قبل از صدور شناسنامه نوزادان ، نتیجه غربالگری بینایی و شنوایی نوزاد را از والدین درخواست نماید.

صادق‌زاده از توجه بیشتر به جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: به دلیل ازدواج های فامیلی بیشتر که دراین منطقه انجام می‌شود، می‌طلبد آزمایشات ژنتیک انجام شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان در پایان از زحمات کارکنان این اداره قدردانی کرد.

 

انتهای پیام/