دو مرکز جامع خدمات بهزیستی با حضور سرپرست دفترفوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور، امام جمعه رابر، فرماندار رابر، مشاور قائم مقام اداره کل بهزیستی کرمان ، مدیربهزیستی شهرستان کرمان ، رئیس اداره بهزیستی رابر و جمعی از مسئولین محلی رابر افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، نجمه سالاری رئیس بهزیستی شهرستان رابر یک مرکز جامع خدمات بهزیستی مهر و یک مرکز مشاوره عمومی باران با اشتغالزایی 6 نفر با مشارکت بخش خصوصی واعتباری بالغ بر350میلیون ریال با هدف کنترل آسیب‌های اجتماعی آغاز به کار کردند.

وی افزود: قرار است در این مراکز خدمات تخصصی به مراجعین درراستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه شود و تمامی گروه‌های هدف بهزیستی را در برمی‌گیرد.

وی از مسئولان کشوری و استانی بهزیستی برای راه‌اندازی این مراکز واخذ مجوزهای لازم و همکاری امام جمعه رابر، فرماندار ، رئیس اداره آموزش و پرورش وسایر مسئولین درشهرستان نیز قدردانی کرد.

فرماندار رابر نیز در این آیین با خیرمقدم و قدردانی از حضور مسئولان کشوری واستانی در شهرستان رابربا اشاره به وجود مشکلات و یکسری معلولیت‌های ارثی در شهرستان رابر به ویژه در بعضی روستاها و روند رو به رشد آن‌ها؛ گفت: باید مطالعات علمی و دقیق در این حوزه انجام شود که این امر حمایت بهزیستی کشور را می‌طلبد.

علیجان سلیمانی گفت: از آنجا که امروز نیاز به خدمات مشاوره‌ای از نیازهای اساسی مردم است و بسیاری از افراد به دلایل مشکلات مالی از این خدمات محروم هستند راه‌اندازی چنین مراکزی در شهرستان‌های محروم بسیار مفید و راه گشا خواهد بود.

امام جمعه رابر نیز در این آئین گفت: شهرستان رابر زادگاه 350 شهیدوالامقام و شهیدزنده اسلام سردارحاج قاسم سلیمانی است ، گرچه این شهرستان از نظر افتخارات وایثارگری در رتبه اول قرار دارد اما از لحاظ امکانات در آخرین رتبه قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام مهدی صادقی خواستارنگاه ویژه مسئولان کشوری به ویژه در حوزه بهزیستی و قشر ضعیف معلولان شد و افزود: ما در شهرستان رابر شاهد وجود خانوارهای معلول با بیشترین درد و رنج وکمترین امکانات هستیم.

وی با اشاره به وجود 2یا3معلول در بعضی خانوارها گفت: اگر در گذشته چنین مراکزی در شهرستان‌هایی همانند رابر بود الان شاهد مشکلات عدیده معلولان و خانواده‌هایشان نبودیم.

امام جمعه شهرستان رابر همچنین خواستار کمک ونگاه ویژه مسئولان کشوری و استانی به این مراکز و کارکنان آنها شد و تصریح کرد: امیدواریم با نگاه ویژه مسئولان این مراکز رونق گیرد و با تبلیغات مورد استقبال مردم قرار گیرد که شاهد چنین ناهنجاری‌هایی در خانوارها نباشیم که خود این مشکلات زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

حسین اسدبیگی سرپرست دفتر فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور نیز با قدردانی ازتعامل و همکاری مابین مسئولان شهرستان رابر در راه‌اندازی این مراکز گفت: مرکز جامع بهزیستی تازه‌ترین خدمتی است که توسط بهزیستی با مشارکت تمام دفاتر بهزیستی کشور به ویژه در مناطق محروم و کم‌برخوردار باید خدمات بهزیستی را به کسانی که نیاز دارند برساند.

وی افزود: در این مراکز سعی کردیم فعالیت‌هایی مثل کمک به معلولان، مهارت‌های زندگی و آموزش پیش از ازدواج را منتقل کنیم به مناطقی که نیازمند این فعالیت‌ها هستند.

 سرپرست دفتر فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور از دیگراهداف این طرح را ارتقای کیفیت زندگی ساکنین ،کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها و توانمندسازی ساکنان این مناطق عنوان کرد و اظهار داشت: افزایش دسترسی به خدمات بهزیستی از اهداف کاربردی در این طرح است که مشارکت مردم را می‌طلبد.

اسدبیگی همچنین از افتتاح پنج مرکز اورژانس اجتماعی در این دو روز حضور مسئولان بهزیستی در استان کرمان خبرداد و افزود: این مهم با زحمات و تلاش کارکنان بهزیستی استان کرمان انجام پذیرفته است و گام مهمی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کشور خصوصاً شهدای شهرستان رابر گفت: افتخارمی‌کنم که توفیق حضور در زادگاه سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی نصیبم شد و برای این افتخار جهان اسلام آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان کرمان نیز در این مراسم از اختصاص 9سهمیه مراکز جامع خدمات بهزیستی به استان کرمان خبر داد و بیان کرد: سهمیه این مرکز در شهرستان رابر به واسطه سردار سلیمانی بیش از حق استان اختصاص یافته و در مجموع 10مرکز در شهرستان افتتاح شده است.

محمود منصوری مدیر بهزیستی شهرستان کرمان عمده هدف این مراکز را کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد وافزود: تمرکز فعالیت‌های این مراکز در بحث کودکان است و حدود 12درصد کودکان کشور در سنین 3الی6ساله که باید خدمات آموزشی بگیرند ازخدمات این مراکز استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: مشکلات روانی به نوعی درصد قابل توجهی از جمعیت را درگیرکرده وهمانطور که مورد تقاضای مقام معظم رهبری و مسئولین کشوری است باید دراین حوزه‌ها از کودکی وارد شویم.

انتهای پیام/