جلسه تحقیق و پژوهش ژنتیک با هدف پیشگیری از بروز معلولیت ها با حضور مدیر کل و کارشناسان حوزه پیشگیری بهزیستی استان کرمان ،  تعدادی از پزشکان مراکز ژنتیک  استان کرمان  در حوزه مدیریت بهزیستی استان  کرمان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی کرمان با بیان اینکه بسیاری از معلولیت ها و بیماریها از طریق مشاوره  و غربالگری ژنتیک قابل کنترل هستند ؛ اظهار داشت : با شناخت صحیح و جلوگیری از ازدواج های پرخطر می توان از بروز معلولیت ها جلوگیری  کرد .

صادق زاده با مهم خواندن پیشگیری به ویژه در زمینه  معلولیت ها بیان کرد : بروز معلولیت ها  منجر به تحمیل هزینه ها و عواقب غیر قابل جبران برای خانواده ها و جامعه می شود، به همین منظور سازمان بهزیستی آماده ارائه خدمات پیشگیرانه و غربالگری است .

وی با تاکید برانجام مشاوره های ژنتیک و آگاه سازی خانواده ها قبل از ازدواج  گفت : طرح غربالگری ژنتیک با هدف شناسایی و پیشگیری به موقع با بهره بری از دانش روز و همکاری افراد وسازمان های متولی مسائل اجتماعی می تواند  در پیشگیری از معلولیت  ها موثر باشد .

صادق زاده با اظهار تاسف از بروز اتفاقات و معلولیت های قابل کنترل کم هزینه عنوان کرد : با ایجاد مراکز مشاوره و غربالگری ژنتیک در مناطق آسیب خیز به ویژه جنوب استان کرمان با راهکار های عملیاتی از بروز معلولیت ها پیشگیری نماییم .

فرحناز صباغ با تشکر از اقدامات  بهزیستی در راستای ارتقاء سلامت جامعه ، گفت :  با تفکرات مثبت و مدیریت کارآمد می توان از بروز بسیاری از مشکلات در جامعه جلوگیری کرد که برای تسهیل خدمات ، بانک اطلاعات الکترونیک طرح های غربالگری راه اندازی می شود.