همایش بزرگداشت روز جهانی معلولین  با حضور 450 نفر از معلولین شهرستانهای منوجان ، قلعه گنج ، رودبار و کهنوج و مسئولین این شهرستانها  به میزبانی شهرستان منوجان در محل سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان ،در این مراسم دکتر اسدی معاون امور توانبخشی بهزیستی استان کرمان گفت : روز جهانی معلولین فرصتی است تا  مسئولین خود را ارزیابی و پایش کنند که چه کارهایی برای معلولین انجام داده اند .

وی افزود : کارهای متعددی در سطح استان برای معلولین از جمله حضور معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در جنوب استان و بررسی مشکلات معلولین در این شهرستانها،ایجاد و راه اندازی مرکز جامع آموزشی و توانبخشی خردسالان و ایجاد مرکز شبانه روزی کم توانان ذهنی،راه اندازی مرکز بیماران روانی در سطح استان در آینده نزدیک،تخصیص اعتبارات خاص به منظور درمان معلولین و تلاش در جهت جذب مشارکت مردمی به منظور برطرف نمودن نیازهای جامعه هدف انجام شده است .
وی با بیان اینکه معلولین و خانواده ها باید به این باور برسند که معلول علی رغم اینکه دارای محدودیت است ، خداوند پتانسیل هایی را در وجود او قرار داده اظهار داشت : اگر همه دست به دست هم بدهیم می توانیم در راستای پیشگیری از معلولیتها وبروز استعداد های این گروه قدمهای خوبی برداریم .
فرماندار شهرستان منوجان نیز خواسته ها و نیاز های معلولین از مسئولین را بحق دانست و گفت : معلولین به عنوان الگوی ما هستند و استعدادهای خوبی دارند که با اعتماد به نفس و دوری از انزوا و همت مسئولین شکوفا می شوند.
فلاحی با اشاره به روند روبه رشد آسیب های اجتماعی افزود :خدمات و تلاشهای  مجموعه بهزیستی استان در شهرستانهای جنوب استان کرمان رشد چشم گیری داشته است.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان منوجان هم در این مراسم با بیان اینکه ازدواج های فامیلی و بی توجهی به مشاوره ژنتیک از عوامل افزایش معلولیت ها در شهرستانهای جنوبی می باشد اظهار داشت :با انجام غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال و غربالگری شنوایی نوزادن تازه متولد شده می توانیم به سلامت به فرزندان خود کمک کنیم .
نمدادی اشتغال را مهمترین چالش پیش روی معلولان بیان کرد و گفت : معلولان همواره باید امید را در زندگی خود زنده نگه دارند و چه بسا بسیاری از معلولان دارای خلاقیتهایی هستند که در افراد سالم کمتر دیده می شود.
گفتنی است این مراسم با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری توسط معلولین همراه بود.