در جلسه کنفرانس خبری مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته بهزیستی و به میزبانی بانک ملت برگزار شده بود عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان در سخنانی هفته بهزیستی را فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط دولت و مردم دانست و بر مشارکت شهروندان در حوزه مسائل اجتماعی تاکید کرد.

بنا به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان ، مدیرکل بهزیستی با تشریح وضعیت معلولیتها در استان گفت : آمار معلولین در جنوب و شرق استان به دلایلی چون ازدواج های فامیلی بیشتر از سایر نقاط است.
ایشان انجام انواع غربالگری و مشاوره های ژنتیک را تنها راه پیشگیری از بروز معلولیتها ذکر نمود و گفت در همین راستا استان کرمان ، بعنوان اولین استان در کشور سه تفاهم نامه در موضوع پیشگیری از معلولیتها منعقد نموده است .
وی در تشریح تفاهمنامه های منعقده گفت : تفاهمنامه غربالگری شنوایی برای نوزادان تازه متولد شده با اداره ثبت احوال متعقد شده و هر شهروند کرمانی برای دریافت شناسنامه باید نتیجه غربالگری شنوایی را به اداره ثبت احوال تحویل نماید.
عباس صادق زاده تفاهمنامه غربالگری بینایی برای کودکان 3 تا 6 سال را یکی دیگر از تفاهمنامه های منعقده ذکر کرد و گفت : این تفاهمنامه نیز بین آموزش و پرورش ، بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی با هدف پیشگیری از نابینایی و کم بینایی در سنین بالاتر منعقد شده است .
این مقام مسئول با یاد نمودن از تفاهمنامه مشاوره ژنتیک برای زوجین جوان و زوجین دارای فرزند معلول اظهار داشت با انجام این مشاوره ها از معلولیت زایی پیشگیری می شود.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان یادآور شد هیچ یک از تفاهمنامه های منعقد شده الزام قانونی ندارد ولی در سطح استان با مشارکت و همکاری دستگاههای متولی موفق به اجرایی نمودن این تفاهمنامه ها شده ایم
ایشان همچنین اظهار داشت : آزمایشگاه ژنتیک در کرمان دائر شده است و آموزش و بازآموزی پزشکان دراین زمینه انجام می شود اما امیدواریم با راه اندازی مرکز ژنتیک استان که بزرگترین مرکز ژنتیک جنوب شرق ایران خواهد شد از بروز معلولیتها جلوگیری نماییم.