رئیس بهزیستی رفسنجان گفت: برای سالمندان پنج کارگروه متشکل از  کمیته‌های امور تخصصی بهداشتی و درمانی –توانبخشی، کمیته‌های تخصصی فرهنگی – آموزشی و پژوهشی،  کمیته تخصصی رفاهی و بیمه‌ای، کمیته تخصصی امور عمرانی و زیر بنایی و  کمیته تخصصی امور حقوقی و قانونی سالمندان در رفسنجان ایجاد شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان از رفسنجان،  محمود حيدري  رئیس اداره بهزیستی رفسنجان در در سومین نشست شورای سالمندان  با بیان اینکه جامعه هدف بهزیستی و کمیته امداد آسیب‌پذیرترین مجموعه‌ها هستند اظهار داشت: سالمندان نیز در جامعه به خدمات مالی ، رفاهی و درمانی نیاز دارند .

وی با اشاره به اینکه به  علت عدم مناسب‌سازی محیط شهری بعضی از سالمندان در منزل می‌مانند و به مرور دچار افسردگی می‌شوند افزود: فضاهای شهری به ویژه پارک‌ها باید برای سالمندان به یک مکان شاد تبدیل شود.

رئیس بهزیستی شهرستان رفسنجان تصریح کرد: تاكنون در شهرستان رفسنجان  مركز  نگهداري از سالمندان وجود نداشت كه با پیگیری‌های انجام شده‌ از سوی  بهزیستی  صدور مجوز مرکز خصوصی روزانه سالمندان را در این شهرستان موافقت شده است .

حیدری باتأکید براینکه سالمندان در ادارات باید تكريم شوند و  میز خدمت برای آن‌ها تدارک دیده شود خاطرنشان کرد: برای سالمندان پنج کارگروه متشکل از  کمیته‌های امور تخصصی بهداشتی و درمانی –توانبخشی، کمیته‌های تخصصی فرهنگی – آموزشی و پژوهشی،  کمیته تخصصی رفاهی و بیمه‌ای، کمیته تخصصی امور عمرانی و زیر بنایی و  کمیته تخصصی امور حقوقی و قانونی سالمندان هستند که هر کدام از آنها ادارات و دستگاه‌های دولتی در انجام امور مربوط به این کمیته‌ها مشارکت می‌کنند.

سید حبیب‌الله حسینی رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان  در این نشست اظهار داشت: در کنار ایجاد رشته کارشناسی ارشد سالمندی مرکز تحقیقات سالمندی در این شهرستان راه‌اندازی شده که روی سالمندان کار تحقیقاتی انجام می‌شود و در بعد پژوهشی و درمانی آماده هر نوع همکاری در این زمینه هستیم.

وی افزود: در 20 سال آینده سونامی سالمندی فرا می‌رسد که کل مجموعه کشور باید از هم اکنون به فکر باشند .

شهرستان رفسنجان در زمینه مراکز مراقبتی سالمندی عقب است

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه دانشگا‌ه‌های بزرگ کشور متخصصان سالمند تربيت مي‌كنند خاطرنشان کرد:  باید یک برنامه جامع  برای سالمندان در همه ابعاد ( مسکن ، در مان ، رفاه و… ) فراهم کنیم.

حسینی با بیان اینکه در  شهرستان رفسنجان در زمینه مراکز مراقبتی سالمندی عقب است گفت: شهرستان رفسنجان به طرح شهر دوستدار سالم بپوندد.

خیرین در زمینه نگهداری و درمان سالمندان مشارکت کنند

 محمد رضا  پورباقری معاون سیاسی – اجتماعی فرمانداری رفسنجان نیز در این نشست با بیان اینکه بیشتر مراکز درمان رفسنجان را افراد خیر ساختند، اظهار داشت:  نگهداری و درمان سالمندان مشارکت خیرین را نیز می‌طلبد و باید این افراد شناسایی شوند

رضا امیر حسینی ،رئیس کمیته امداد امام خمینی رفسنجان افزود: نیازمندی‌های شهرستان در حوزه سالمندان باید شناسایی شوند.

 مهدی حسن‌خانی مدیر رادیو رفسنجان نیز در این نشست با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در همه زمينه‌ها از جمله اختصاص برنامه‌های رادیو در مورد سالمندان در دستور کار ما قرار می‌گیرد افزود: بهزيستي با هماهنگي دانشگاه علوم پزشكي يك متخصص سالمند را به راديو رفسنجان معرفي كنند تا در هر هفته يك برنامه راديويي در اين زمينه اختصاص داده شود.

پارک مسقف  ویژه سالمندان در  رفسنجان راه اندازی می شود

سید علی پور باقری،  معاون عمرانی شهرداری رفسنجان نیز در این نشست با بیان اینکه شهرداری از سال 93 مناسب‌سازی پیاده‌روها را برای استفاده  معلولان و سالمندان شروع کرده است اظهار داشت: بیش از 30هزار متر مربع فضای شهری  سنگ فرش شده و هیچ مانع مناسب‌سازی در سطح شهر وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه پارک جوان نیز برای معلولان مناسب‌سازی شده است افزود:  تلاش می‌شود، يك فضاي مسقف ویژه سالمندان در يكي از پارك‌هاي شهر به عنوان خانه مهر ايجاد شود.

محمد رضا بلوچ محمد رضا خانی ،کارشناس مراقبت اداره آموزش و پرورش شهرستان   نیز در این نشست با بیان اینکه بايد در ادارات، سطح شهر  و مدارس تکریم سالمندان فرهنگ‌سازی  شود خاطرنشان کرد: بايد  مهارت‌های زندگی به خانواده‌های سالمندان و چگونگی رفتار با آنها را آموزش داده شود.

 

انتهای پیام/