مدیرکل بهزیستی استان کرمان از انعقاد تفاهم‌نامه  تقویت و توسعه خدمات توانبخشی و توانپزشکی در مناطق محروم شرق استان خبرداد و گفت: برمبنای این تفاهم‌نامه اداره کل بهزیستی استان باید زمینه تامین مکان و تجهیزات مناسب در ارتباط با ایجاد کلینیک‌های توانپزشکی را فراهم کند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق زاده در این رابطه اظهار داشت: برای نخستین بار در کشور برنامه  پیشگیری از معلولیت‌ها و طرح ژنتیک در کشور اجرایی شده است.

وی از افزایش 48 درصدی مشاوره و 28 درصدی آزمایشات ژنتیک در استان کرمان در 4 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: بخشی از هزینه‌های آزمایشات ژنتیک توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان به کمبود نیروهای متخصص توانبخشی در مناطق محروم استان اشاره کرد و افزود: لازم است که تربیت نیرو و تکنیسین در یک دوره آموزشی توسط دانشگاه انجام شود و هماهنگی‌های لازم با دانشگاه علوم پزشکی بم در این خصوص برای رفع مشکلات موجود انجام شده است.

صادق‌زاده بیان کرد: جامعه معلولان کشور به حدی از شکوفایی وبالندگی دست یافته است که دیگر نمی‌توان امکانات مورد نیاز آنان را در چارچوب مکانیزم سنتی فراهم کرد که در این راستا سازمان بهزیستی تلاش می‌کند تا زمینه آموزش، توانمندسازی و استقلال معلولان را در برنامه‌ریزی‌های خود با پیروی از اصول کلی نظام عدالت اجتماعی فراهم سازد.

وی گام اول توانمندسازی معلولان را ارائه خدمات آموزشی توانبخشی مورد نیاز به آنان دانست و گفت: این خدمات در راستای ارتقاء سطح عملکرد، مشارکت و کیفیت زندگی آن‌ها تا رسیدن به حداکثر بازتوانی انجام می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان تصریح‌ کرد : از آنجا که بهترین شیوه برای ارائه خدمات لازم به جامعه هدف وجود مراکز آموزشي _ توانبخشي غيردولتي و تجهیز كلينيك­هاي توانپزشكي دولتی است بنابراین در مناطق باید بیشتر به تقویت این مراکز پرداخته شود.

صادق‌زاده کمبود نیروهای تخصصی توانبخشی در استان به ویژه در مناطق محروم را موضوع مهمی دانست و گفت: تربیت نیروهای توانبخشی_ توانپزشکی می‌تواند نقش بسیار زیادی در پیشگیری از معلولیت‌ها داشته باشد که در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای فی ما بین اداره کل بهزیستی استان کرمان و دانشگاه علوم پزشکی بم منعقد شد.

وی موضوع تفاهم‌نامه را  تقویت و کمک به تجهیز کلینیک‌های توانپزشكي در مناطق محروم شرق استان و تامين نيروي انساني متخصص عنوان کرد و افزود: این تفاهم‌نامه به منظور استفاده از ظرفيت­ها در راستاي توانمندسازي معلولان و درمان بیماران هدف منعقد شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: برمبنای این تفاهم‌نامه اداره کل بهزیستی استان كرمان باید زمینه تامین مکان و تجهیزات مناسب در ارتباط با ایجاد کلینیک‌های توانپزشکی را فراهم و معلولان نیازمند را نیز به خدمات توانپزشکی به کلینیک‌ها معرفی کند.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد: در راستای این تفاهم‌نامه دانشگاه علوم پزشکی بم نیز باید نیروی انسانی متخصص مورد نیاز را تامین و پذیرش و درمان معلولان معرفی شده از سوی بهزیستی را در الویت قرار دهد.

 

انتهای پیام/