رئیس بهزیستی شهرستان کرمان از اجرای تفاهم‌نامه پرهیز نوزادی با هدف کاهش صدمات روحی – روانی در کرمان خبرداد و  گفت: یکی از مهم‌ترین تغییرات خانواده خشونت و سوء استفاده از کودکان است که جزو آزاردهنده‌ترین جنبه‌های زندگی خانوادگی محسوب می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل  بهزیستی استان کرمان، محمود منصوری ظهر امروز در دوره  آموزشی “پرهیز نوزادی” که  در راستای ارائه  خدمات به کودکان و نوزادان مادران معتاد در سالن اجتماعات بهزیستی شهرستان کرمان برگزار شد اظهار داشت: خانواده یکی از واحدهای اجتماعی است که به شدت دچار تغییر شده و این تغییرات به شدتی عمیق و وسیع است که برای نسل‌های گذشته و ما غیرقابل باور است.

وی افزود: کاهش درصد ازدواج ، افزایش درصد افراد مجرد و بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق ، خانواده‌های تک والدین، ازدواج‌های سفید ، رواج چند همسری و مسائل دیگر را جزو تغییراتی است که  در خانواده‌ها شکل گرفته‌اند و  در تمام گروه‌ها و اقشار جامعه دیده می‌شوند.

رئیس بهزیستی شهرستان کرمان ابراز داشت: پرورش کودک و اجتماعی شدن کودک از کارکردهای اصلی خانواده است زیرا مهم‌ترین بستر رشد و نمو شخصیت کودک قلمداد می‌شود.

منصوری با بیان اینکه شخصیت اصلی کودکان در خانواده شکل می‌گیرد گفت: متاسفانه با تغییراتی که اتفاق افتاده است قطعاً کودکان به عنوان نخستین قربانیان این تغییر و تحول ناخوشایند هستند.

وی بیان داشت: یکی از مهم‌ترین تغییرات خانواده خشونت و سوء استفاده از کودکان است که جزو آزاردهنده‌ترین جنبه‌های زندگی خانوادگی محسوب می‌شوند.

رئیس بهزیستی شهرستان کرمان هرگونه سو استفاده فیزیکی یکی از اعضای خانواده از اعضای دیگر را خشونت خانگی برشمرد و گفت : خرید و فروش کودکان، سوء استفاده جنسی از کودکان توسط بزرگسالان ، غفلت در نگهداری از کودک، سو استفاده جسمی و عاطفی، بهره‌کشی از کودکان از طریق مختلف جزو موارد سو استفاده از کودکان به شمار می‌روند.  

منصوری خاطرنشان کرد: امیدواریم براساس این تفاهم‌نامه که ما بین معاونت امور اجتماعی بهزیستی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی با هدف ارائه خدمات به موقع در روند رسیدگی به امور زنان باردار معتاد که نوزاد معتاد به دنیا می‌آورند خدمات به موقع به این گروه  ارائه شود.

این نشست با هدف کاهش صدمات بر اقشار در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی خصوصاً کودکان و زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست با حضور مددکاران اوروژانس اجتماعی استان کرمان و مددکاران بیمارستان‌های تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی که دارای موالید یعنی بخش زایشگاه بوده‌اند؛ برگزار شد.

 

انتهای پیام/