مدیرکل بهزیستی استان کرمان از راه‌اندازی خانه‌های کوچک معلولان و افراد بی‌سرپرست در استان کرمان در قالب تفاهم‌نامه ایران و آلمان خبرداد و گفت: این طرح  در استان کرمان به عنوان پایلوت اجرایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌ زاده صبح امروز در  نشست بررسی زمینه‌های همکاری تفاهم‌نامه ایران و آلمان در نشست تخصصی دبیران مناطق ششگانه سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سازمان بهزیستی مأموریت‌های متعددی برای رفاه و سلامت اجتماعی بر عهده دارد اظهار داشت: برای اینکه این سازمان بتواند در مأموریت‌های خود موفقیت‌های به روزی داشته باشد باید تعاملات بین‌‌المللی خود را برای دریافت تجارب با سازمان‌‌های همسو و هم‌ماموریت در سراسر دنیا توسعه دهد.

وی افزود: این اداره کل در دو سال گذشته با بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی که ماموریت‌هایی مانند سازمان بهزیستی در ایران را دارند برنامه‌ها و تعاملات خوبی داشته است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان  گفت: یکی از این سازمان‌ها در برلین آلمان در زمینه توانمندسازی معلولان تجارب و موفقیت‌های خوبی داشته و تفاهم‌نامه‌ای نیز در این زمینه تنظیم شده که تاکنون حدود 20 نفر از کارشناسان بهزیستی کشور برای دریافت این اطلاعات در آلمان حضور پیدا کرده‌اند.

صادق‌ زاده با بیان اینکه دبیران مناطق شش‌گانه بهزیستی کشور در صدد هستند تا پروژه‌‌هایی را با این سازمان‌ها در استان‌های کشور و به شکل پایلوت آغاز کنند، گفت: استان کرمان ظرفیت اجرای برگزاری بسیاری از برنامه‌های سازمان بهزیستی را دارد.

وی با اشاره به اینکه این تعاملات در همه استان‌های کشور وجود دارد افزود: نشست‌های منطقه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های علمی در امور بین‌الملل کمک بسیار خوبی در راستای توانمند سازی جمعیت هدف سازمان بهزیستی است

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی می‌توانیم صاحب یک برنامه‌ریزی متناسب با اهداف سازمانی باشیم تصریح کرد: امیدواریم با تشکیل مناطق، نگاه متفاوتی نسبت به گذشته در حوزه ظرفیت‌های علمی در امور بین‌الملل داشته باشیم و از ظرفیت‌ همه استان‌ها در این راستا استفاده شود.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های علمی و بی‌نظیری در حوزه ماموریتها و وظایف سازمان بهزیستی از سوی خیرین در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه آنچه در این تفاهم‌نامه عملیاتی شده در زمینه خودیاری  معلولان است اما به زودی دامنه این تفاهم به سایر گروه‌های هدف تسری می‌یابد افزود: موضوع خانه‌های کوچک معلولان و افراد بی‌سرپرست یکی از مسائلی است که در این تفاهم‌نامه طراحی شده و بر اجرایی شدن آن تأکید داریم.

صادق زاده با اشاره به اینکه این خانه‌ها تلفیق و ترکیبی از معلولان و افراد بی‌سرپرست و نیازمند است  خاطرنشان کرد: این طرح در استان کرمان به عنوان پایلوت اجرایی می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان از برپایی خانه‌های کوچک معلولان و افراد بی‌سرپرست در استان کرمان در قالب تفاهم‌نامه ایران و آلمان خبرداد و تصریح کرد: سازمان بهزیستی در راستای تلفیق معلولان با محدودیت‌های خفیف تا متوسط در جامعه که در حال حاضر در مراکز نگهداری بهزیستی زندگی می‌کنند، خانه‌های مستقل با ظرفیت‌های محدود راه‌اندازی می‌کند.

صادق زاده گفت: مددجویان در خانه‌های کوچک نقش فرزندی خود را در خانه بازیافته و مهارت‌های خودباوری و روزمره زندگی را ایفا می‌کنند تا بتوانند پس از آموزش این مهارت‌ها به شکل مستقل در جامعه زندگی کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح افراد معلول و بی‌سرپرست در کنار هم در یک خانه قرار می‌گیرند و با کمک رساندن به یکدیگر از کمک‌های بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

تفاهم نامه بین سازمان بهزیستی و موسسه مردمی لبنز هیلفه آلمان در گذشته به امضای طرفین قرارداد رسیده است که امروز به عنوان پایلوت نخستین پروژه اجرایی آن با عنوان توانمندسازی معلولان و دریافت اطلاعات و تجارب کشور آلمان در استان کرمان و سایر استان هایی که آمادگی دارند بررسی می شود.

 

 

 

انتهای پیام/