مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه مناسب‌سازی فضاهای معلولان عزم جدی و همگانی را می‌طلبد گفت: خوشبختانه مناسب‌سازی فضای شهر دغدغه همه مسئولان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده  در جلسه مناسب‌سازی شهر ویژه معلولان با اشاره به اینکه خوشبختانه مناسب‌سازی فضای شهر ذغدغه همه مسئولان است اظهار داشت: نمی‌توان یک شبه مسائل معلولان در زمینه مناسب‌سازی شهر را ساماندهی کرد.

وی با قدردانی از سازمان برنامه بودجه استان کرمان، گفت: بخشی از اعتبارات دستگاه‌ها به منظور مناسب‌سازی محیط تخصیص داده شد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه مناسب‌سازی نیاز همه افراد جامعه است افزود: نه تنها معلولان بلکه سالمندان و یا برخی از افراد جامعه که دچار عارضه مقطعی می‌شوند باید به خدمات شهری دسترسی داشته باشند

صادق‌زاده بیان کرد: مناسب‌سازی به منظور حضور اجتماعی و کاهش دغدغه‌ها و مسائل روحی و روانی افراد معلول در جامعه انجام می‌شود  و در تمام دنیا مناسب‌سازی به عنوان یک طرح  در نظر گرفته شده است .

وی با تأکید براینکه مناسب‌سازی فضاهای معلولان عزم جدی و همگانی را می‌طلبد تصریح کرد: تلاش مسئولان استان کرمان در زمینه مناسب‌سازی ستودنی است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان در زمینه مناسب‌سازی در جایگاه دوم در سطح کشور است افزود: جلسات شورای مناسب‌سازی در استان به خوبی تشکیل می‌شود اما خروجی مصوبات نیاز به پیگیری دارد

صادق‌زاده با بیان اینکه جلسات مناسب‌سازی باید عملیاتی‌تر برگزار شود؛  گفت: دوره‌های آموزشی برای برخی از صنوف از قبیل سازمان مهندسی در راستای به روز شدن اطلاعات در زمینه مناسب‌سازی برای افراد معلول در سطح استان برگزار شود.

دبیر شورای مناسب‌سازی استان کرمان با اشاره به اینکه مصوبات جلسه مناسب‌سازی باید زمان‌بندی شوند خاطرنشان کرد: اقداماتی که به دستگاه‌های اجرایی در زمینه مناسب‌سازی واگذار می‌شود باید از طریق دبیرخانه این شورا نظارت و بازرسی شوند.

وی باقدردانی از شهرداری که سه دستگاه اتوبوس را برای معلولان در سطح شهر کرمان مناسب‌سازی کرده است  افزود: اگر امکاناتی برای حضور معلولان در اجتماع فراهم شود، آن‌ها بسیار می‌توانند در جامعه مفید باشند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: می‌طلبد با همکاری شهرداری پارک توانبخشی ویژه معلولان و سالمندان به منظور پیشگیری از ضایعات جسمی در سطح شهر کرمان ساخته شود و این ایده را می‌توان در سطح استان اجرایی کرد.

صادق‌زاده با بیان اینکه تکریم سالمندان توسط نسل جوان باید انجام شود اظهار داشت: شاید فضاهای مجازی این فرصت را از جوان ما می‌گیرد که نسبت به برخی از مسائل اطراف خود آگاهی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه برای فرهنگ تکریم سالمندی می‌توان پیام‌هایی را در سطح شهر اطلاع‌رسانی کرد گفت : فرهنگ جامعه را نسبت به مناسب‌سازی و تکریم سالمندان  باید تغییر داد.

میرزایی معاون پشتیبانی آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این نشست اظهار داشت: آموزش و پرورش قریب 100 مدرسه را در سال مقاوم‌سازی و بازسازی می‌کند.

وی بیان کرد: 5 هزار دانش‌آموز استثنایی در استان کرمان وجود دارد که پیشنهاد می‌شود مهندسان آموزش و پرورش در دفاتر فنی آموزش و پرورش برای مناسب‌سازی فضاهای این مدارس اطلاعات را  به روزرسانی کنند.

بابایی شهردار کرمان در این نشست اظهار داشت: در سطح شهر کرمان اقدامات زیادی انجام شده و اقدامات دیگری نیز برای مناسب‌سازی در دست اقدام است.

وی از 12 پارک در دست ساخت در سطح شهر کرمان خبرداد و گفت: در این پارک‌ها موضوع مناسب‌سازی برای معلولان و افراد سالمند نیز در نظر گرفته شده است.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: شهرداری کرمان آمادگی همکاری برای ساخت و یا بازسازی یکی از پارک‌های شهر به عنوان پارک توانبخشی دارد

وی خواستار معرفی مشاوری از سوی معلولان برای نظارت بر فعالیت‌های مناسب‌سازی شد.

 

انتهای پیام/