از هم اکنون با جدیت رعایت  اصول مناسب سازی از جمله ساخت رمپ، آسانسور در ساختمانهای چند طبقه  تحت نظارت بنیاد مسکن را پیگیری می کنیم.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، از رفسنجان سید محمد حسین اکبر پور کارشناس عالی بنیاد مسکن استان کرمان در این جلسه آموزشی اصول مناسب سازی در رفسنجان گفت:  منظور از  مناسب سازی  اماکن و معابر شهری بهره مند شدن معلولان همانند سایر افراد در جامعه از امکانات و تسهیل رفت و آمد آن ها می باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون اصول مناسب سازی معلولین را در طراحی نقشه ها و بالطبع  اجرای آنها نداشتیم گفت:جلوی ضرر را هر زمان بگیریم منفعت است .

اکپرپور همچنین با بیان اینکه هدف از این جلسه ، آموزش به همکاران بوده افزود :از هم اکنون با جدیت رعایت  اصول مناسب سازی از جمله ساخت رمپ، آسانسور در ساختمانهای چند طبقه  تحت نظارت بنیاد مسکن را پیگیری می کنیم.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی و شهرداری تاکنون قدم های خوبی در این زمینه در شهرستان برداشته اند گفت: از مبلغ 18 میلیون تومان بلاعوض  12 میلیون تومان را بنیاد مسکن  و 6 میلیون مابقی برا بهزیستی به خانواده های دارای دو معلول ساکن در روستا پرداخت می کند.

کارشناس عالی بنیاد مسکن استان کرمان با تاکید بر اینکه مددجویان بهزیستی برای  استفاده از تسهیلات به بهترین بانک ها معرفی نمائید  گفت :  مهندسین ناظر در صورت امکان و  بنا به تشخیص خود می توانند نظارت رایگان  داشته باشند گرچه در این زمینه هیچ الزامی وجود ندارد.

رضا  غضنفری مقدم  جانشین حوزه موسسات غیردولتی ، مشارکت و اشتغال بهزیستی استان کرمان گفت:با توجه به بروز معلولیت در اثر حوادث و افزایش جمعیت به سمت پیری بنابراین رعایت اصول مناسب سازی در معابر و اماکن عمومی شهری و در ساختمان های اداری به نفع جامعه می باشد.

وی افزود: خانواده های دارای دو معلول روستایی در صورت داشتن تمکن مالی می توانند بدون مبلغ بلاعوض کار ساخت وساز خود را با نظارت ناظرین بنیاد مسکن شروع و به محض جذب اعتبارات لازم مبلغ بلا عوض به آنها  تعلق می گیرد.

غضنفری مقدم با تاکید اجرای  اصول مناسب سازی گفت : مهندسین ناظر باید اصول مناسب سازی  از جمله اجرای رمپ  استاندارد ،آسانسور در ساختمان های چند طبقه ، علائم حسی برای معلولین نابینا در پله ها ، دستشویی فرنگی و داشتن دستگیره کمکی را در ساخت و ساز منازل معلولین بهزیستی در اولویت کار خود قرار دهند.

وی گفت : خانواده های دارای دو معلول روستایی معرفی شده از سوی بهزیستی  که قبلا مراحل  ساخت و ساز مسکن  خود را  با رعایت کلیه اصول مناسب سازی و نظارت مهندس ناظر در بنیاد مسکن  به پایان رسانده اند  ولی از مبلغ بلاعوض استفاده ننموده اند می توانند با هماهنگی کارشناس مناسب سازی بهزیستی آن را دریافت نمایند .

لازم به ذکر است دوره آمورشی مناسب سازی با حضور کارشناسان بیناد مسکن و بهزیستی شهرستان های انار و رفسنجان در محل سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان برگزار شد .

انتهای پیام /