مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه خوشبختانه مشاوره و آزمایشات ژنتیک در مجلس به صورت قانون درآمد گفت: صفر تا صد این لایحه با هم‌فکری مسئولان استان کرمان تنظیم شده بود و تصویب آن در مجلس افتخاری برای تمامی مردم کرمان محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، مراسم جشن ازدواج دو زوج از توانیابان مجتمع نیکوکاری رعد با حضورمدیرکل بهزیستی استان کرمان ، مدیرکل امور اجتماعی استانداری و جمعی از خیرین برگزار شد.

عباس صادق‌زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان با تبریک این پیوند به خانواده‌های معلولان اظهار داشت: باید به توانمندی‌های معلولان در جامعه میدان داده شود تا شاهد شکوفایی استعدادهای آنها باشیم.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه مشاوره و آزمایشات ژنتیک در مجلس به صورت قانون درآمد تصریح کرد: صفر تا صد این لایحه با هم‌فکری مسئولان استان کرمان تنظیم شده بود و تصویب آن در مجلس افتخاری برای تمامی مردم کرمان محسوب می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: متن این قانون و دفاع از آن نیز در کمیته تلفیق به شکل تلفنی توسط بنده قرائت شد و پیش از این سیاست‌هایی به صورت محدود در زمینه پیشگیری از معلولیت در کشور وجود داشت اما هیچ قانونی که دولت را موظف به اجرای همه جانبه پیشگیری از معلولیت نماید وجود نداشت که خوشبختانه با پیگیری و سماجت بهزیستی کرمان در این چند سال اخیر این موضوع تبدیل به قانون شد.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد:  وقتی یک خانواده ایرانی درگیر مسئله معلولیت شود، به دلیل هزینه‌ها و مشکلات بسیار زیادی که خانواده‌ها به آن دچار می‌شود، دولت با هیچ برنامه دیگری نمی‌تواند شادی و نشاط را به این خانواده برگرداند و  بهترین و نخستین راه افزایش روحیه نشاط و شادابی ، پیشگیری از معلولیت و البته سایر آسیب‌هایی است که گریبانگیر خانواده‌ها می‌شود.

وی این اقدام مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد کرمان را ارزشمند و ستودنی توصیف کرد و افرود: استان کرمان در راستای پیشگیری از معلولیت پیشرو است و در این راستا در آینده‌ای نزدیک بنیاد ژنتیک در کرمان راه‌اندازی می‌شود . 

مدیر کل بهزیستی استان کرمان با اشاره به  سیاست‌های تشویقی بهزیستی برای ازدواج توانیابان ، گفت: در دستورالعمل‌های سازمان  بهزیستی روش های  تشویقی در نظر گرفته شده است که البته بنده این سیاست‌ها را کافی نمی‌دانم زیرا در جامعه جوانان  سالم در شرف ازدواج با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و بی شک این مشکلات برای معلولین بیشتر است .

صادق‌زاده افزود: واضح است که مشکلات توانیابان تحت حمایت سازمان بهزیستی در این زمینه مشکلات حادتری است و مسئولان باید به شکل جدی‌تر در این زمینه برنامه های حمایتی داشته باشند و  بهزیستی کرمان در اینگونه موارد اعطای تسهیلات برای این افراد را در اولویت قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های لازم برای اطلاع‌رسانی به خیرین در زمینه برگزاری این قبیل مراسم باید فراهم شود.

زهرا موسی‌پور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز که در مراسم ازدواج این دو زوج معلول حضور داشت در سخنانی از تلاش‌های دست‌اندرکاران و خیرین مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد در این زمینه قدردانی کرد.

وی با بیان حدیثی از پیامبر بزرگوار اسلام، شاد کردن دل مومن را ارزشمند توصیف کرد و افزود: خوشحال کردن دل یک مومن باعث رضای خداوند و کاری بزرگ است و امشب مجتمع رعد با این اقدام خداپسندانه خود ،دل دو زوج معلول را شاد کرد.

مهدی لشکری مدیر عامل مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد کرمان نیز در حاشیه این مراسم با اشاره به کمک های خیرین و نیکوکاران در برگزاری این مراسم گفت: ازدواج معلولین یکی از اهداف این مجتمع است.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به حل مشکلات معلولین در جامعه تصریح کرد: معلولین نیز قسمتی از جامعه هستند و باید از حقوق شهروندی و انسانی خود در جامعه برخوردار باشند و این امر نیازمند نگاه های متفاوت و سازنده مسئولین است.

مدیر عامل مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد کرمان اظهارداشت: پیشگیری، توانمندسازی، اشتغال و ازدواج معلولین از اهداف این مجتمع می باشد و در این راستا بیش از 12 سال است که با کمک خیرین فعالیت می کنیم.

وی همچنین از ساخت بنیاد ژنتیک در استان کرمان به همت پروفسور کریمی نژاد موسس و بنیانگذار مجتمع و جمعی از خیرین در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: ما تلاش خواهیم کرد با ساخت این بنیاد میزان معلولیت های مادر زاد در استان را به صفربرسانیم .

 لشکری در پایان از کمک و حمایت های همه خیرین و نیکوکاران این مجتمع بالاخص پروفسور کریمی نژاد موسس و بنیانگذار مجتمع رعد، هیئت امناء، هیئت مدیره، کمیته بانوان و همه نیکوکاران و همچنین بهزیستی استان کرمان به واسطه حمایتهای همه جانبه از  این مجتمع قدردانی کرد.

وی همچنین از مدیریت هتل ایرانگردی و رستوران سیاح و سایر موسسات خصوصی و اصناف به دلیل  حمایت از مراسم ازدواج این زوج معلول قدردانی بعمل آورد.