همایش گرامیداشت روز جهانی آگاهی از اتیسم با حضور مدیرکل بهزیستی استان کرمان ، معاون توانبخشی ، مدیرکل امور  اجتماعی استانداری کرمان ، جمعی از مسولین و خانواده ها در محل مرکز اتیسم امام علی (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان ، عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است ؛ اظهار داشت : افزایش تعداد فرزندان دارای اتیسم دلیلی بر اختصاص یک روز به این نام است.

 وی با اشاره به اینکه نامگذاری روزی به نام آگاهی از  اتیسم که امسال با 13 فروردین مقارن شده است ، گفت : اینگونه نامگذاری ها گرچه باعث آگاهسازی جامعه و توجه به فرزندان اتیسم می شود اما جوامع بیش از بروز و افزایش چنین بیماری هایی باید برنامه های پیشگیرانه را طراحی کنند. 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان بروز و شیوع اتیسم را در جامعه ایران رو به افزایش دانست و افزود: همانگونه که با همدلی و تعامل برنامه های مشاروه و آزمایشات ژنتیک و غربالگری های شنوایی و بینایی در استان طراحی و در نهایت مشاوره و آزمایشات ژنتیک الزام قانونی پیدا کرد باید در موضوع اتیسم و آگاهسازی جامعه و به کارگیری روش های پیشگیرانه و کنترل این بیماری نیز ورود تخصصی و بهنگام داشته باشیم . 

 صادق زاده افزایش اتیسم در جامعه را محصول تغییر سبک زندگی مردم از جمله تغییر در تغذیه ، بهداشت ذکر کرد و گفت : باید خانواده ها از آموزش های لازم در این زمینه برخودار شوند.

 وی با تاکید بر مشارکت مردم در پیشگیری از بیماری هایی چون اتیسم ، اظهار داشت : با توجه به هزینه بر بودن مراحل پیشگیری یا درمان این نوع بیماری ها حضور و مشارکت مردم وخیرین می تواند راهگشا باشد و اجر و پاداش ساخت اینگونه مراکز یا کمک به خانواده های دارای فرزند اتیسم کمتر از ساخت مسجد و مدرسه نیست.