مدیر کل بهزیستی با بیان اینکه مردم از رسانه ها انتظارات زیادی دارند، اظهار کرد:اصحاب رسانه مشاور و امین مردم هستند و باید به مسائلی که بیشتر به مردم مرتبط است؛بپردازند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق زاده ضمن بازدید ازسومین  نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری  های استان در غرفه خانه مطبوعات جنوب استان حضور یافت.

مدیرکل بهزیستی در گفتگو با اعضای خانه مطبوعات جنوب استان کرمان بیان داشت:در بسیاری از کشورها حتی در کشور کمتر توسعه یافته ای چون هندوستان  بیش از همه مردم عادی صبح تا صبح روزنامه می خوانند و در ساعات اولیه صبح همه یک روزنامه در دست داشتند ؛چنین جامعه ای ،جامعه با تعامل و همراهی بود، جامعه ای که می تواند همه ی مسائل اجتماعی اش را  به کمک مردم حل کند.

به گفته ی این مسئول ،در جامعه امروزی پرداختن به مسائل اجتماعی و فراهم کردن شرایط بهتر در جامعه بر عهده ی رسانه هاست ، رسانه ها در کنار مردم و مسولین باید ا دست به دست هم با  تعاملات زیاد می توانند شرایط بهتر زیستن و آگاه سازی جامعه را فراهم کنند.

وی ادامه داد:رسانه ها با آگاه کردن مردم می توانند از بسیاری از آسیب های اجتماعی جلوگیری کنند ؛ جوانان ما با آگاهی یابی  به سمت اعتیاد ، خشونت و طلاق نمی روند.

صادق زاده  با اشاره به آمار نگران کننده طلاق بیان کرد:اگر جامعه آگاهی داشته باشد و اقشار مختلف مهارتهای زندگی را آموزش دیده باشند.پدیده هایی چون طلاق و اعتیاد به این سرعت و راحتی نمی توانند در خانواده ها نفوذ کنند.

وی با بیان اینکه خانواده ها باید با آگاهی و هوشمندانه ،زیرکانه و کار شناسانه  فرزندانشان را کنترل کنند اظهار داشت : اگر کنترل  فرزندان  به خوبی انجام شود، آنان از آسیب مصون می مانند.

این مسئول ضمن  ابراز خرسندی از سالی که با اقدامات موثر سپری شد گفت : سال 95  بین همه ی سال هایی که پشت سر گذاشته ایم سال بسیار خوبی بود به این  دلیل که ما در سال 95 توانستیم 30 طرح و ایده جدید در حوزه بهزیستی را طراحی و پردازش کنیم که البته سایر استان ها از برخی از این طرح ها و ایده ها الگوگیری کردند.  

به گفته ی صادق زاده ،ایده ی کنترل معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک در سال 95آغاز و در همین سال به خوبی اجرا شد که در نتیجه مشاوره های ژنتیک رشد  58 درصدی داشت و با پی گیری های به عمل آمده ،  انجام مشاوره ها و آزمایشات ژنتیک الزام قانونی دارد و زوج های جوان در آستانه ازدواج، ملزم به انجام آزمایش غربالگری ژنتیک هستند.

وی با اشاره به اجرایی شدن طرح های خاص توانبخشی در جوب استان گفت : طرح توان بخشی مبتنی بر خانواده FBR را از جنوب کرمان شروع شده است در طرح FBR یکی از اعضای خانواده که سالم است  و بیکار شناسایی شده و با دریافت آموزش های لازم به عضو یا اعضاء معلول خدمت رسانی نموده و از بهزیستی دستمزد دریافت می کند.

مدیرکل بهزیستی احداث پارک های توانبخشی را از دیگر طرح های جدید بهزیستی معرفی کرد و افزود: ، یکسری از دستگاه هایی متناسب برای استفاده ی معلولان و سالمندان در پارک ها برای استفاده افراد با محدویت های خاص پیش بینی شده است که هم نوعی ورزش محسوب می شود وهم قابلیت انجام خدمات فیزیوتراپی و پیشگیری از معلولیت را شامل می شود و تاثیرات روحی – روانی وشادی افزایی دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین خدمات  بهزیستی در حوزه ی جنوب استان بوده است ،گفت:جنوب باید در سال 96 شاهد اتفاقات بسیار خوبی باشد؛ اعتبارات حوزه جنوب و شرق را مجزا و تقویت کردیم. که برنامه هایی که برای جنوب پیش بینی شده در کل کشور بی نظیر خواهدبود.

وی یادآور شد که راه اندازی  کلینیک های توانبخشی را در جنوب کرمان در دستور کار داریم که امیدواریم در هفته های آینده این کلینیک ها به بهره برداری برسند. با راه اندازی این کلینیک ها خدمات در جنوب به معلولین وخانواده هایشان در دسترس و کم هزینه خواهد بود.  

به گفته ی مدیرکل بهزیستی استان کرمان ، دولت تدبیر و امید این افتخار را دارد که خدمات را درب منزل ارائه می دهد، در حالیکه در گذشته عزیزان جنوب باید برای دریافت خدمات  به کرمان مراجعه می کردند.

این مسئول با اشاره به راه اندازی مراکز جامع توانبخشی و خدمات مشاوره ای –  روانشناختی در کرمان اظهار داشت : با راه اندازی این دو مرکز خدمات جامع – به هنگام و ارزان به مردم ارائه می شود.

 وی بیان کرد:خط تلفنی 1480و  123 از تمام نقاط شهر تماس ورودی دارد و هرکسی به راحتی می تواند  به خدمات تلفنی وسیع ما دسترسی داشته باشد و گزارشاتی چون خشونت ، کودک آزاری با اعلام به این خط توسط تیم های مداخله ای پیگیری و رسیدگی می شود.

صادق زاده با اشاره به اینکه باید مسائل اجتماعی به سمت جامعه کشیده شود گفت: پیشگیری در زمینه ی همه ی آسیب های جامعه  در همه ی زمینه ها  و با کمک همه ی مردم قابل کنترل وکاهش است .