عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی در سخنانی با تشکر از همه سازمانهای همکار در زمینه مناسب سازی اماکن و معابر عمومی گفت : به لحاظ فرهنگی ، نگاه حاکم به موضوع مناسب سازی لازم اما کافی نمی باشد چرا که مناسب سازی اماکن و معابر عمومی وظیفه و تکلیف همه مردم است .

 مدیرکل بهزیستی استان در ادامه با استناد بر تاکید وزیر محترم کشور بر حمایت از حقوق معلولین از جمله فراهم کردن فضاهای مناسب و مناسب سازی محیط زندگی جانبازان و معلولین گفت : برای سال 95 نیازمند برنامه مشخص و مدون می باشیم که لازم است شهرداری ها و ادارات دولتی در برنامه ریزی ها و تأمین اعتبارات به مناسب سازی اماکن و معابر عمومی به نفع معلولین بعنوان یک شاخص ویژه بپردازند.

 معاون عمرانی استانداری کرمان در سومین جلسه کمیته مناسب سازی استان : 

علیرغم داشتن فرهنگ غنی اما فراموشی فرهنگی داریم.

در سومین جلسه کمیته مناسب سازی استان که امروز دوشنبه 17 اسفند ماه در سالن اجتماعات حوزه معاونت عمرانی استانداری کرمان برگزار شد ابوالقاسم سیف الهی در سخنانی گفت : ادارات و سازمانهای دولتی ، شهرداری ها و بخش خصوصی در استان توان و همت خود را برای ارائه خدمات مناسبی به کار گرفته اند اما علیرغم داشتن فرهنگ غنی فراموشی فرهنگی داریم.

 بنا به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان معاون عمرانی استاندار درجمع مدیران دستگاههای همکار و متولی گفت : نه تنها فرهنگ غنی ، بلکه قانون – بخشنامه – دستورالعمل و آیین نامه اجرایی در حوزه مسائل اجتماعی از جمله حمایت از حقوق معلولین داریم اما باید این فرهنگ و ضوابط در حمایت از حقوق معلولین تا پایین ترین سطوح اجرایی نفوذ نماید.

ابوالقاسم سیف الهی خطاب به شهرداری ها ، دهیاری ها ، نظام مهندسی و سایر سازمانهای دولتی گفت : در کمیسیون ماده 5 ضوابط طرح تفصیلی و در کمیسیون ماده 100 و در تمامی پروژه های عمرانی با مصوبه توسعه شورای برنامه ریزی در قالب الحاقیه و پیوست باید از حقوق معلولین از جمله مناسب سازی معابر عمومی ، مجتمع های مسکونی ساختمانهای دولتی دفاع شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به نمایندگان انجمن های مراکز غیر دولتی فعال در حمایت از حقوق معلولین گفت : فرهنگ مطالبه گری در بین معلولین و حامیانشان باید تقویت شود.

دراین جلسه علیرضا حکاک زاده مدیر حمل و نقل و ترافیک استانداری در سخنانی یادآور شد خروجی این جلسات نباید فقط به ابلاغ و صدور مصوبات و بخشنامه ها خلاصه شود. باید قابلیت های موجود ارزیابی و در یک برنامه ریزی مدون ، اقدامات اجرایی و روش های ارزیابی و نظارت نهادینه شود.

در ادامه علی داوری نایب رئیس نظام مهندسی ساختمان گفت : باید ضوابط و مقررات شهر سازی متناسب با حقوق و نیاز معلولین بازنگری و کارشناسی شود.

سید محمد موسوی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمان گفت : از 50 اتوبوس وارد شده به سامانه حمل و نقل 5 اتوبوس ویژه معلولین مناسب سازی و در اختیار معلولین قرار می گیرد.

علی اصغر رفیع پور رئیس گروه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سخنانی بر لحاظ نمودن اعتبارات خاص مناسب سازی در موافقتنامه های اعتباری تاکید نمود و گفت : در موافقت نامه ها درصدی به مناسب سازی معابر و اماکن عمومی اختصاص خواهد یافت.

محمد علی توحیدی فرماندار کرمان نیز در سخنانی گفت : علیرغم همه مشکلات و کمبودها روند مناسب سازی اماکن و معابر عمومی به نفع معلولین رو به بهبود است.

لازم به ذکر است دراین جلسه مهدی لشکری و طیبه کریمدادی نمایندگان انجمن مراکز غیر دولتی معلولین درخواستها و مطالبات جامعه معلولین کرمان را مطرح نمودند.