فرماندار بم گفت: فرمانداری و مجموعه اداری شهرستان بم آمادگي همكاري با بهزيستي را  برای راه اندازی مرکز جامع خدمات روانشناسی و مشاوره ای در اين شهرستان دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان ، رضا اشک ظهر امروز در نشست شورای اداری بهزیستی استان کرمان که در شهرستان بم با حضور روسای همه ادارات بهزیستی استان در حال برگزاری است با اشاره اینکه شهرستان  بم دارای سه دوره تاریخی 6500ساله و خود شهر بم پیشینه 2500 ساله دارد اظهار داشت: اما بعد از زلزله بم شهری است 13 ساله با 220هزار نفر جمعیت و 420 هزار نفر جمعیت شهرستان است.

وی  کشاورزی و صنعتی را از جمله فعالیت‌های اقتصادی مردم این شهرستان دانست و گفت:  بم مظهر فرهنگی تنها شهری در ایران که ثبت جهانی شده است و همچنین قنوات آن دومین اثر ثبت جهانی شده است.

فرماندار بم با اشاره به اینکه بخشی از کویر هم که ثبت جهانی شده مربوط به بم است خاطرنشان کرد:  در سالجاری بیش از 250 هزار گردشگر وارد شهرستان بم شده که پیش‌بینی می‌شود در افق 1404 سهم 2 میلیون گردشگر را از سهم 20 میلیون گردشگر کشور جذب کنیم.

اشک با بیان اینکه گردشگری باید به صنعت تبدیل شود یادآورشد: همه زیرساخت‌ها از قبیل هتل، فرودگاه و راه آهن در  شهرستان بم برای گردشگران فراهم شده است.

وی با بیان  اینکه بهترین نوع خرما دنیا و ایران در شهرستان بم تولید می‌شود گفت: سالانه 200هزار تن خرما  در این شهرستان تولید می‌شود.

فرماندار بم این شهرستان را مرکز تجارت خرمای ایران دانست و بیان کرد: در سالجاری 41 هزار تن خرما از شهرستان بم به کل کشور صادر شده و 61هزار تن پرتقال و يك هزار و 800 تن پسته تولید شده است.

اشك با بيان اينكه سد نسا 167 میلیون آب ذخیره دارد كه  آب آشامیدنی شرق استان كرمان را  تامین می كند، گفت: شهرستان بم داراي منطقه ویژه اقتصادی با 33 کارخانه كه از اين تعداد 6 كارخانه خودرو سازی با نيروي انساني8400 نفر در ارگ جدید مشغول به کار هستند در حالی که سال 92 تعداد اشتغال یافتگان دو هزار و 300  نفر و همه بومی هستند.

وي با بيان اينكه سالانه يك هزار خودرو در بم تولید می شود بيان كرد: امیدواریم در افق 1404 تعداد 30هزار کارگر در صنعت خودروسازي اين شهرستان مشغول به کار شوند.

فرماندار بم با بيان اينكه در سال گذشته 140 کیلومتر گازرسانی و 300 کیلومتر شبکه داخلی انجام شده است تصريح كرد: پروژه آبرساني در اين شهرستان با 52 میلیارد هزینه اجرایی شده است.

اشك با بيان اينكه گمرک بم اولین درآمد استان را در سال گذشته با 620میلیارد تومان به خود اختصاص داده است خاطرنشان كرد: در بخش اجتماعی پیوست اجتماعی برای طرح ها نداریم زلزله مصیبت و تبعات روحی – روانی زیادی داشته است.

وي در ادامه با بيان اينكه تاكنون 650 میلیارد تومان صرف بازسازی بم شده است افزود: خانه ها، مجموعه های اداری، فرهنگی  و تفریحی در اين شهرستان بازسازی شد اما برای باسازی و ترمیم روحی روانی مردم برنامه ای نداریم.

فرماندار بم با بيان اينكه بهزیستی بم بیشترین فضاهای اداری شامل 32 ساختمان با 30 هزار متر مربع در بخش اجتماعی را در اين شهرستان دارد تصريح كرد: متاسفانه  آسیب های اجتماعی رشد فراگیری داشته است که بم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اشك با بيان اينكه اعتیاد چون خوره تمام جامعه را درگیر كرده است گفت: اعتیاد و آسیب های اجتماعی یک بحران اجتماعی است ما همه مسئول هستيم و باید برای به انجام رساندن مسولیت برنامه و طرح داشته باشیم.

وي افزود: مرکز بیماران روانی با ظرفیت 80 نفر در بم دائر شده است اما باید ساز و کاری پیش بینی شود تا مددکاران اجتماعی؛ مشکلات و آسیب ها را شناسایی و خدمات مددکاری و مشاوره ای را به خانه های مردم و مراکز عمومی ببرند و صرفا رسیدگی به امور معیشتی افراد و خانواده های تحت پوشش مورد نظر نباشد.

فرماندار بم خاطرنشان كرد: فرمانداری و مجموعه اداری شهرستان بم آمادگي همكاري با بهزيستي را  برای راه اندازی مرکز جامع خدمات روانشناسی و مشاوره ای در اين شهرستان دارد.

نشست شورای اداری بهزیستی استان کرمان به مدت دو روز با حضور معاونین اداره کل بهزیستی استان و روسای شهرستان‌ها در محل سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بم در حال برگزاری است.

انتهاي پيام/