رئیس اداره بهزیستی کوهبنان گفت: باید مناسب‌سازی اماکن و فراهم کردن امکانات لازم برای قشر معلول در این شهرستان بیشتر مدنظر باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، فرج کریم‌پور ظهر امروز در حاشیه دیدار با تعدادی از معلولان این شهرستان اظهار داشت: همه‌ساله 13 آذرماه مصادف با سوم دسامبر به‌عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: معلولیت محدودیت نیست، لذا شاهد هستیم که معلولان در بسیاری از مواقع خلاقیت‌های خوبی دارند و خداوند اگر نعمتی از انسانی بگیرد، نعمتی برتر و بالاتر به او ارزانی می‌کند.

رئیس اداره بهزیستی کوهبنان تصریح کرد: بسیاری از معلولان در مسابقات مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری، قرآنی و… در سطح کشور و دنیا حایز رتبه‌های برتر شده‌اند و بارها در بلادهای مختلف پرچم مقدس جمهوری اسلامی را به اهتزاز درآوردند.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان کوهبنان هم معلولانی هستند که جزء اساتید مجرب خطاطی بوده و یا در رشته‌های خیاطی، قالیبافی، صنایع دستی و… آثار ارزشمندی را خلق کرده‌اند و بعضا با تلاش و کار چرخ زندگی خود را به حرکت درآورده و اسوه و الگویی برای دیگران هستند.

کریم‌پور بیان داشت: مقام معظم رهبری توجه خاصی به معلولان دارند لذا همواره خدمت به معلولان و رفع مشکلات مربوط به آنها دغدغه اصلی مسؤولان است و باید مناسب‌سازی و فراهم کردن امکانات لازم این قشر بیشتر مدنظر باشد.

وی ادامه داد: برخی از معلولیت‌ها مربوط به زمان تولد است و برخی دیگر بر اثر حوادت غیرمترقبه و طبیعی نظیر زلزله، جنگ و… به‌وجود می‌آیند و باید در زمان ازدواج طرفین با انجام آزمایشات و اطمینان از سلامت مقدمات زندگی مشترک را فراهم کنند.

رئیس اداره بهزیستی کوهبنان تحویل وسایل توانبخشی به افراد معلول، ارائه تسهیلات اشتغالزایی به معلولان، ارائه خدمات گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، شنوایی سنجی و بینایی سنجی را از جمله خدمات ارائه شده به معلولان عنوان کرد.

وی ارائه تسهیلات مسکن دو معلولیتی و معلولان واجدالشرایط و واگذاری هشت قطعه زمین برای ساخت، ارائه خدمات مشاوره ژنتیک به زوجین معلول، بهره‌مندی معلولان واجدشرایط از تسهیلات تحصیلی و دانشجویی و ازدواج و برگزاری کمیسیون پزشکی و شناسایی معلولان در سطح شهرستان را از دیگر خدامات ارائه شده به معلولان دانست.

کریم‌پور تاکید کرد: برگزاری برنامه‌ها و جشن‌ها باتوجه به مناسبت‌ها و تقدیر از معلولان موفق، تشکیل جلسات آموزشی در زمینه‌های مختلف، معرفی معلولان به مرکز هاتف برای بهره‌مندی از معاینه رایگان و تحویل دارو نیز در راستای خدمت به جامعه معلول شهرستان کوهبنان انجام شده است.

وی ابراز داشت: همواره مناسب‌سازی اماکن عمومی و منازل معلولان برای رفع مشکلات، ارائه کمک‌های نقدی در قالب کمک موردی ایاب و ذهاب، درمان، حق پرستاری، امرار معاش، ارجاع به مراکز سالمندان و خدمت‌رسانی به جامعه معلولان را از اهم وظایف بهزیستی عنوان کرد.  

 

انتهای پیام/