مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه دوره سالمندی باید به یک نیاز فردی تبدیل شود خاطرنشان کرد: استان کرمان به عنوان پیشگام در اجرای طرح ” شهر دوستدار سالمند”  باید در زمینه عملیاتی کردن این طرح به خوبی اقدام کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صاد‌ق‌زاده در سومین نشست شورای سالمندان با حضور همه دستگاه‌های اجرایی در محل استانداری با اشاره به  اینکه سالمندان باید حضور فعال‌تر در  سطح شهر داشته باشند، اظهار داشت: کلنگ پارک سالمندان در شهرستان زرند به زمین خورد و  قرار است که در شهر کرمان نیز  پارک توانبخشی سالمندان بازسازی  تا آنها از حالت انزوا خارج شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از اقدامات از سوی بهزیستی در راستای پیشگیری عوارض دوران سالمندی انجام می‌شود تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود که یک سری دستگاه‌های مکانوتراپی  برای سالمندان در این پارک‌ها ساخته و حتی المقدور یک کارشناس کاردرمانی نیز هم زمان برای مشاوره‌های لازم به سالمندان به منظور سلامت فیزیکی بدن و تقویت عضلات آن‌ها مستقر شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به روحیه مطالبه‌گری از طریق صنوف افزود: سالمندان برای پیگیری مسائل خود می‌توانند در قالب کانون‌های سالمندی مسائل خود را پیگیری کنند.

صادق‌زاده با بیان اینکه طی قراداری با صدا و سیما، برنامه های  آموزشی سالمندان پیگیری شده است، تصریح کرد : این امر تا یک ماه آینده در سطح استان محقق می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان از اهل قلم و هنر استان برای خلق جملات زیبا در رابطه با سالمندی دعوت کرد و افزود: هماهنگی‌های لازم با شورای شهر برای انعکاس پیام‌ها در سطح شهر انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سالمندان باید به عرصه اجتماع دعوت شوند؛ خاطرنشان کرد:  سالمندان باید در مسائل اجتماعی مداخله کنند و در  بین نسل جوان تکریم سالمندان فرهنگ‌سازی شود.

صادق‌زاده با بیان اینکه دوره سالمندی باید به یک نیاز فردی تبدیل شود خاطرنشان کرد: استان کرمان به عنوان پیشگام در اجرای طرح ” شهر دوستدار سالمند”  باید در زمینه عملیاتی کردن این طرح به خوبی اقدام کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان از آموزش در زمینه‌های تغذیه، بیماری‌ها و هشداربه سالمندان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در سالجاری خبرداد.

مدیرکل اجتماعی استانداری کرمان: حوزه اجتماعی استانداری آمادگی انجام پژوهش در کنار بهزیستی در زمینه مسائل فرهنگی دوران سالمندی را دارد

زهرا موسی‌پور مدیرکل حوزه اجتماعی استانداری کرمان با گرامیداشت هفته وحدت اظهار داشت: در هر جامعه‌ای وحدت و همدلی بین آحاد مردم وجود داشته است جامعه رشد کرده و در هر جامعه‌ای اختلاف وجود داشته  باشد نقطه آغاز شکست و سراشیبی سقوط است.

وی با بیان اینکه سالمندی یک مرحله از رشد و تکامل انسان‌ها است افزود: همه افراد جامعه اگر بهترین و سالم‌ترین افراد باشند این مسیر را طی خواهند کردند.

مدیرکل حوزه احتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه برای دوره سالمندی باید  برنامه‌هایی اندیشیده شود تصریح کرد: سالمندان سرمایه‌های جامعه هستند و حضور سالمند در خانواده‌ای الگویی برای فرزندان خواهد بود.

موسی‌پور با بیان اینکه باید خانواده‌ها به فرزندان خود احترام به سالمند را آموزش دهند افزود: سالمندی یک دوره اجتناب‌ناپذیر و حیات ما است و حوزه اجتماعی استانداری آمادگی انجام پژوهش در کنار مجموعه بهزیستی در زمینه مسائل فرهنگی مربوط به دوران سالمندی را دارد.

وی با بیان اینکه سالمندان باید از جایگاه ویژه اجتماعی خودشان برخودار باشد خاطرنشان کرد: سالمندان در این دوران با انواع بیماری‌ها روبرو هستند، جامعه باید در این زمینه تدبیری بیندیشد.

مدیرکل حوزه اجتماع استانداری کرمان تصریح کرد: باید زمینه را برای بهره‌مندی سالمندان از جامعه فراهم کرد تا سالمند به حیات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خود ادامه دهد.

موسی‌پور خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی در راستای سالمندان و معلولان باید انجام شود .

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان: مناسب‌‌سازی، تکریم به سالمندان و بازنشستگان در همه دستگاه‌های اجرایی مورد توجه قرار گیرد

علیرضا اسدی معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه کمیته‌های تخصصی شورای سالمندان در استان تشکیل شده است ، اظهار داشت: کمیته بهداشت درمان با حضور جمعیت هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی، تأمین اجتماعی و صداو سیما برگزار شد که هفت مصوبه خروجی این جلسات بود.

وی با اشاره به اینکه سالمندی پیش روی همه است بیان کرد: مناسب‌‌سازی، تکریم به سالمندان و بازنشستگان در همه دستگاه‌های اجرایی مورد توجه قرار گیرد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان خاطرنشان کرد:  با هماهنگی شورای شهر می‌توان در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی همگانی در زمینه ارتقاء سلامت سالمندان برنامه ریزی نمود.

رئیس کانون بازنشستگان کشوری استان کرمان: کانون بازنشستگان آمادگی اجرای برنامه‌های سالمندان را دارد

مسعود الهی رئیس کانون بازنشستگان کشوری استان کرمان نیز در این نشست از وجود 45 هزار 765 بازنشسته در استان کرمان خبرداد وافزود:  57 درصد این جمعیت را بانوان و 43درصد را مردان تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به وجود کمیته‌های مختلف در این کانون اظهار داشت: کانون بازنشستگان آمادگی اجرای همه برنامه‌های سالمندان را دارد حتی می‌توان از ظرفیت بازنشستگان در حوزه آموزش و سایر موارد استفاده کرد.

رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان کرمان : رفع مسائل بازنشستگان  همت عالی و ملی را می‌طلبد

ابراهیم بصیرنیا رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این نشست با گرامیداشت هفته وحدت اظهار داشت: در شهر کرمان قریب 15 هزار بازنشسته آموزش و پرورش در سطح استان 30 هزار بازنشسته وجود دارد.

وی مسائل معیشتی را مشکل عمده سالمندان عنوان کرد و گفت: گاهی اوقات سالمندان توانایی رفتن از لحاظ اقتصادی برای ورود به فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و … را ندارند.

رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان کرمان خاطرنشان کرد: رفع مسائل بازنشستگان  همت عالی و ملی را می‌طلبد اما می‌توان با یک نگاه ظریف به افراد سالمند رسیدگی کرد.

وی افزود: تکریم سالمندان یک فرهنگ عمومی را می‌طلبد.

مدیرگروه سلامت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان : آموزش‌های تکریم سالمند باید از  مدارس اجرایی شود

منصوره صافی‌زاده مدیرگروه سلامت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان در این نشست  با بیان اینکه دانشگاه‌ علوم‌پزشکی نیز می‌تواند پزشک و مراقب سلامت در پارک‌های سالمندان برای ارائه خدمت مستقر کند اظهار داشت: در کانو‌ن‌های دوستدار سالمند  در سطح استان می‌توان برنامه‌هایی را در راستای اجتماعی کردن سالمندان ارائه داد.

وی با بیان اینکه تیزرها و کلیپ‌های آموزشی ویژه سالمندان توسط دانشگاه علوم پزشکی تولید خواهد شد تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی نیز سرفصل‌های آموزشی میان‌سالی و سالمندی را می‌تواند، ارائه دهد.

مدیرگروه سلامت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان با بیان اینکه آموزش‌های تکریم سالمند باید از  مدارس توسط آموزش و پرورش انجام شود بیان کرد: تکریم سالمندان از دوران دبستان آموزش داده شود.

 صافی‌زاده خواستار تسهیل ورود مراکز سالمندان استان برای ارائه خدمات مراقبتی ادغام یافته در گروه سنی سالمندان و آموزش شیوه زندگی سالم به مددکاران و مراقبین مرکز توسط دانشگاه علوم پزشکی شد و گفت: برای ارائه خدمات بهتر به سالمندان در کلینیک‌های پزشکی نوبت‌دهی به سالمندان باید تسهیل شود.

در این نشست مقرر شد با پیگیری از سوی شهرداری صندلی ویژه سالمندان در وسایل حمل و نقل عمومی تعبیه شود.

همچنین مقرر شد؛ اداره کل بهزیستی استان کرمان با کانون‌های بازنشستگان نشست هم‌اندیشی داشته باشد.

 

انتهای پیام/