مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه باید یک سری طرح‌ها برای کنترل معلولیت‌ها در جامعه پیگیری شود گفت: خوشبختانه طرح ” الزام به انجام آزمایش های مشاوره ژنتیک” در کشور از استان کرمان آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده صبح امروز در جلسه بهداشت روان با حضور سازمان‌های همکار با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین (ع) اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که جامعه به آن توجه می‌کند بهداشت روانی جامعه است که باید  نسبت به آن  برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه اگر در موضوعات مختلف از جمله توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در جامعه موفق و یا ناموفق هستیم به دلیل زیرساخت‌های روحی و روانی جامعه است تصریح کرد:  بهداشت روانی جامعه یک مقوله‌ای است که در همه موارد اثرات جدی و ماندگاری را ایجاد می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان بهداشت روانی جامعه را یکی از موضوعات مهم برشمرد و گفت:  اگر مردم دغدغه نداشته باشند و  جامعه از لحاظ رفع نیازهایی که در آن وجود  دارد جامعه‌ای آرام باشد به طور قطع در  ساختار حاکمیتی می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

صادق‌زاده با بیان اینکه متأسفانه در جامعه، نسبت به این موضوع مهم و ضروی غلفت شده است افزود:  امروز بسیاری از موارد را باید از آشفتگی روحی و روانی مردم دانست و اگر امروز شاهد آسیب‌های اجتماعی به ویژه آسیب‌های نوپدید هستیم نباید بحث عدم تأمین روحی و روانی مردم را در این زمینه نادیده بگیریم.

وی بااشاره به اینکه اگر مردم از لحاظ روحی و روانی تأمین بودند شاید به سمت برخی از آسیب‌های اجتماعی کشیده نمی‌شدند گفت: جامعه وقتی دچار آشفتگی باشد به سوی بسیاری از مسائل ناهنجار گرایش پیدا می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه باید یک سری طرح‌ها برای کنترل معلولیت‌ها در جامعه پیگیری شود گفت: خوشبختانه طرح ” الزام به انجام آزمایش های مشاوره ژنتیک” در کشور از استان کرمان آغاز شده است و بهزیستی کرمان از شش ماه گذشته با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای کار در این زمینه را شروع کرده است.

صادق‌زاده بیان کرد: این موضوع در دولت و مجلس نیز مطرح شده تا تبدیل به قانون شود.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه سالانه 25 تا 30 هزار معلول ناشی از اختلالات ژنتیک به جامعه اضافه می‌شود خاطرنشان کرد: این موضوع را می‌توان در جامعه کنترل کرد تا شاهد افراد معلول در جامعه نباشیم.

وی با بیان اینکه یکی از استدلال‌های بهزیستی  برای مجلس و دولت این بود که وجود معلولیت سبب افزایش آسیب روانی در جامعه می شود تصریح کرد: یک بیماری مقطعی هم اگر در خانواده‌ای شکل بگیرد قطعاً در آن مقطع خانواده دچار آشفتگی می‌شود  و این آشفتگی به جامعه تعمیم می‌یابد و سبب بی‌اعتنایی افراد  نسبت به بسیاری از اصول اجتماعی می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با تأکید براینکه بهداشت روانی در همه  مسائل جامعه اثرگذار است بیان کرد: با بی برنامه بودن در این حوزه اقدامات به خوبی انجام نمی‌شود بلکه اثرات منفی را نیز به دنبال دارد.

صادق‌زاده یادآوردشد: در حوزه بهداشت روان باید دارای یک برنامه علمی باشیم که همه ارکان جامعه را در خدمت بگیرد.

وی با بیان اینکه در زمینه تأمین بهداشت روانی جامعه همه دستگاه‌ها اجرایی باید مشارکت و حتماً در حیطه کاری خود برنامه داشته باشند بیان کرد: هر دستگاه اجرایی باید براساس جامعه هدف خود در این زمینه برنامه ریزی کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: با وجود زیرساخت‌ها و افراد صاحب ایده  در استان کرمان هفته بهداشت روانی در این استان باید به یک نسخه مداوم تبدیل و در طول سال ادامه داشته باشد.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد: تأمین بهداشت روانی  انتظار جامعه از ما است  و وظیفه انسانی ، اسلامی و دینی اقتضا می‌کند نسبت به امور افراد جامعه بی‌توجه نباشیم و به لحاظ آسیبی که این موضوع به جامعه وارد می‌کند، باید گام‌های موثری  برداریم.

 

انتهای پیام/