در آخرین روز از هفته بهزیستی عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه به تشریح اقدامات انجام شده بهزیستی به عنوان محور  مسائل و آسیب های اجتماعی پرداخت .

 به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان :عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی با بیان اینکه به همت شهید فیاض بخش سازمان بهزیستی پایه گذاری شد ،گفت : سازمان بهزیستی تلاش می کند با تکیه بر هدف شهید فیاض بخش  در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گام بردارد .

عباس صادق زاده  با اشاره به محوریت بهزیستی در مسائل اجتماعی بیان کرد : این سازمان برای احیاء مسئولیت و سلامت اجتماعی –ارتقاء سطح دانش عمومی – اجباری کردن اقدامات پیشگیرانه – ساختار سازی علمی و تخصصی در سازمان های مردم نهاد را مدیریت و برنامه ریزی می کند .

وی با تاکید بر آگاه سازی مردم و جامعه عنوان کرد : برای ایجاد شرایط بهتر زیستن ،باید برنامه های عملیاتی و ساختاری داشته باشیم تا با آگاه سازی و مسئولیت پذیری افراد جامعه بتوان رخدادهای جامعه را کنترل کرد .

ایشان با اشاره به ضعف مسئولیت پذیری افراد جامعه اظهار داشت : بی اعتنایی  به مسائل جامعه با عث رخدادهای اجتماعی و همچنین بروز آسیب های جبران ناپذیری می شود بنابر این باید آگاه سازی افراد و مسئولیت پذیری را در جامعه نهادینه کنیم .

عباس صادق زاده اظهار داشت : ورود افراد و سازمان های مردم نهاد در مسائل اجتماعی می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی موثر و زمینه را برای رفاه و آسایش افراد جامعه و احیاء مسئولیت اجتماعی فراهم کند .

وی با مهم دانستن نگاه تخصصی به رشد سالمندی در جامعه بیان کرد : وضعیت سالمندی  استان کرمان در سال 95 به 3/7دهم درصد رسیده که اگر برای کاهش این نرخ برنامه علمی و تخصصی طراحی نشود دچار شدن جامعه به بحران اجتناب ناپذیر است.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان در ادامه گفت : همان طور که  ایده و طرح بهزیستی در موضوع غربالگری های ژنتیک و در نتیجه کنترل معلولیت  های ناشی از اختلالات ژنتیک در برنامه ششم توسعه  به قانون منجر شد ،در موضوع کاهش و کنترل طلاق و اعتیاد نیز باید برنامه های موثر طراحی و عملیاتی شود.

صادق زاده  با اظهار تاسف از رشد بالای اعتیاد در بین خانواده ها به ویژه قشر تحصیلکرده  افزود : گرایش قشر دانش آموز – دانشجو  و زنان  به مصرف مواد صنعتی  یک معضل بزرگ  برای جوامع محسوب می شود و از طریق پیشگیری، داشتن برنامه های تخصصی می توانیم  به کاهش این آسیب کمک کنیم .

وی با اشاره به کاهش تولد نوزادان معلول با اجباری خواندن غربال گری و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اظهار داشت : به منظور کاهش بعضی از مسائل حاد جامعه باید اجباری برخورد کرد در همین راستا می توانیم برای کاهش طلاق و آسیب ها، آموزش و مشاوره های روانشناسی را اجباری کنیم .

مدیر کل بهزیستی استان کرمان در پایان گفت : اولین قدم در جهت کاهش آسیب های اجتماعی ارتقاء دانش و آگاه سازی افراد جامعه می باشد و امیدواریم بتوانیم برای پیشگیری، آگاه سازی  افراد ،کاهش آسیب های اجتماعی برنامه داشته باشیم .

آیت اله سید یحیی جعفری نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان در خطبه های نماز جمعه با تبریک هفته بهزیستی از خدمات انجام شده به معلولین و محرومین تشکر و قدردانی کرد .