سومین نشست مجمع نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی مسائل اجتماعی با محوریت بهزیستی  با حضور مدیر کل و معاونین بهزیستی در محل بهزیستی استان کرمان برگزار شد .

 به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی کرمان ضمن خیر مقدم به نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس و ارائه گزارشی از خدمات تخصصی سازمان بهزیستی گفت : استان پهناور کرمان با داشتن 3 درصد جمعیت کشور اما از اعتبارات بسیار کمی برخوردار می باشد .

عباس صادق زاده با اشاره به وجود 113 شهرستان محروم در کشور بیان کرد : از این تعداد 10 شهرستان محروم در استان کرمان است که علیرغم محرومیت استان از اعتبارات مناطق محروم در حوزه مسائل اجتماعی ، پایگاههای جامع خدمات بهزیستی و اورژانس های اجتماعی در مناطق کمتر برخوردار راه اندازی شده است  .

ایشان عدم تطابق قوانین و تکالیف در برنامه ششم توسعه را متناسب با  اعتبارات و اختیارات سازمانی ندانست و  اظهار داشت : برای کاهش آسیب های اجتماعی و تحقق تکالیف پیش بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه باید اعتبارات خاصی اختصاص یابد و به سازمانی چون بهزیستی حیطه اختیارات گسترش یابد.

مدیر کل بهزیستی با تقدیر و تشکر از نمایندگان برای حمایت و تصویب ماده 75 در برنامه قانون برنامه ششم توسعه گفت : غربالگری ژنتیک گام بلندی در مسیر پیشگیری از معلولیت ها است که به همت و تلاش  کارشناسان و کارکنان بهزیستی استان کرمان زمینه های اجرایی شدن غربالگری ها در قالب  تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی فراهم شد. اما متاسفانه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سطح ملی و استانی دانشگاههای علوم پزشکی را در همکاری  با بهزیستی برای اجرایی شدن فرآیند غربالگری ژنتیک محدود نموده است.

ایشان تدوین سند توسعه اجتماعی با استفاده از اساتید متخصص و با تجربه را از ایده های جدید بهزیستی  استان کرمان معرفی کرد و بیان نمود:  استان کرمان تنها استانی می باشد که در نیمه دوم سال 97 سند تدوین شده  توسعه اجتماعی را ارائه می دهد .

صادق زاده با اشاره به تنظیم دو تفاهم نامه در زمینه غربالگری شنوایی و بینایی اظهار داشت : طبق این تفاهم نامه ها  ثبت احوال متعهد می شود قبل از انجام غربالگری شنوایی برای نوزادان شناسنامه صادر نکند و همچنین در زمینه غربالگری بینایی با همکاری آموزش و پرورش ثبت نام کودکان در پیش دبستانی به انجام  غربالگری بینایی مشروط می شود .

 مدیرکل بهزیستی انجام مشاوره های قبل از ازدواج را از دیگر طرح های بهزیستی استان کرمان دانست و گفت : در زمینه مشاوره ازدواج با استفاده از مشاوران و روانشناسان بهزیستی با حداقل هزینه خانواده ها به انجام این مشاوره ها مکلف می شوند و تا مشاوره انجام نشود امکان ثبت ازدواج وجود ندارد.

در ادامه معاون مشارکت های مردمی بهزیستی کرمان با اشاره به رسالت حوزه مشارکت در خصوص اشتغال مددجویان گفت : بخشی از خدمات بهزیستی با همکاری داوطلبان اجتماعی انجام می شود که حضور افراد داوطلب در مراکز شامل قانون کار می شوند . بنابراین امکان استفاده از خدمات داوطلبین بده دلیل نداشتن مصوبه مجلس شورای اسلامی امکان پذیر نیست و لذا داوطلبان از ادامه خدمات داوطلبانه منصرف می شوند .

علیرضا اسدی معاون توانبخشی بهزیستی استان با اشاره به ماده 80 برنامه ششم توسعه مبنی بر حمایت از بیماران روانی مزمن و سالمندان بیان کرد : طبق این قانون 75 درصد از بیماران روانی مزمن و 25 درصد از سالمندان باید تحت حمایت بهزیستی قرارگیرند که باید اختیارات و  اعتبارات  به تناسب این تکلیف تعیین و به بهزیستی اختصاص یابد.

معاون توانبخشی گفت : با توجه به شناسایی 135 هزار معلول بارز شدید قریب 14 هزار نفر  نفر مستمری بگیر بوده که با توجه به شرایط خاص معلولین باید از ظرفیت جامعه برای خدمت رسانی به این گروه استفاده شود .

موسی دریجانی معاون حوزه پیشگیری بهزیستی استان با ارائه گزارشی از آمار غربالگری های انجام شده در سال 95 و 96 توسط بهزیستی استان خاطر نشان کرد : در سال 95 حدود 63 هزار زایمان انجام شده که برای 55 هزار نوزاد  غربالگری شنوایی انجام که متاسفانه 8 هزار نفر دیگر برای انجام غربالگری مراجعه نکرده  و از 55 هزار نفر 130 نفر دچار افت شنوایی تشخیص داده شدند که اگر این تشخیص انجام نمی شد نوزادان دچار مشکلات شنوایی می شدند.

وی با اشاره به اینکه درزمینه غربالگری بینایی نیز 173 هزار کودک 3-6 سال مورد سنجش قرار گرفتتد که 2500 نفر آنان دچار تنبلی چشم بودند اظهار داشت : اجرای طرح های اجتماع محور با هدف بررسی  چالش ها و مشکلات مردم با تسهیل گری بهزیستی را بسیار کارآمد خواند و گفت : با اجرای این طرح ها به ویژه در روستاها آمار طلاق ، خودکشی و اعتیاد بسیار کاهش یافته است که متاسفانه اعتبارات موجود پاسخگو نیست .

در ادامه مهدی نخعی معاون پشتیبانی و منابع انسانی در خصوص ارزیابی حقوق کارکنان بهزیستی بیان کرد : حقوق کارکنان بهزیستی علیرغم داشتن مسولیت های سنگین وحساس در حوزه مسائل اجتماعی بسیار پایین است که لازم است در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.

در ادامه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تقدیر از خدمات مدیرکل ، معاونین و کارکنان بهزیستی استان در اجرای طرح و برنامه های نو به نفع گروه های هدف ، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با بهزیستی اعلام نمودند.

در پایان این جلسه لوح سپاس به پاسداشت حمایت های نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی از طرح غربالگری ژنتیک و تصویب این طرح در قانون برنامه ششم توسعه توسط فرزندان بهزیستی تقدیم نمایندگان شد.