مراسم ضیافت افطار با حضور مدیرکل و معاونین توانبخشی و مشارکت های مردمی بهزیستی استان کرمان ، اعضاء هیات مدیره ، کارکنان ، بیماران مزمن روانی و خانواده هایشان در مرکز نگهداری بیماران مزمن روانی گلستان سلامت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان ، عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه توفیق ایجاد و اداره مراکزی چون مرکز بیماران مزمن روانی نصیب بندگان خاص خداوند می شود اظهار داشت : نه فقط خدمت بلکه حتی حضور در جمع این مددجویان توفیق الهی است .

صادق زاده با تقدیر از مجموعه پرتلاش خیریه مولی الموحدین در راه اندازی اینگونه مراکز و خدمت به ضعیف ترین اقشار گفت : در چنین روزی باید یاد و خاطره مرحوم طهماسبی که در ایجاد و راه اندازی مرکز نقش موثری داشته است را گرامی بداریم .

وی با اشاره به دلایل بروز ناتوانایی های روحی – روانی افزود : شرایط نامناسب اقتصادی ، اجتماعی  یا عوامل ناشی از ژنتیک باعث بروز بیماری های روحی – روانی در افراد می شود که در نتیجه این افراد از ادامه زندگی در خانواده بازمانده و به این مراکز ارجاع داده می شوند.

ایشان با تشریح ویژگی های یک مرکز موثر گفت : هدف از راه اندازی و ایجاد این مراکز صرفا نگهدار نیست بلکه در این مراکز باید شرایط توانمندسازی افراد مقیم و بازگشت به خانواده و جامعه  فراهم شود .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با ذکر این نکته که بسیاری از بیماران روحی – روانی با قرار گرفتن در معرض درمان ، آموزش های حرفه ای و خدمات روانشناسی – مددکاری می توانند بهبود یابند؛ اظهار داشت : مراکز نگهداری باید در یک برنامه ریزی منسجم شرایط توانمندسازی این گروه را فراهم آورند و بهزیستی نیز آماده هرگونه همکاری در فراهم کردن این شرایط می باشد.

صادق زاده تقویت و ترویج روحیه مسولیت پذیری در خانواده ها را نیز یکی از روش های مهم در فرآیند توانمند سازی ذکر کرد و افزود: متاسفانه خانواده ها به محض بروز بیماری و واگذاری عضو معلول یا بیمار خانواده به این مراکز از خود رفع مسولیت می کنند در صورتی که خانواده نقش بسیار مهمی در بهبودی و توانمند سازی فرد معلول یا بیمار دارد.

وی با توصیه به ایجاد کارگاههای حرفه آموزی  و مهارت آموزی در مراکز نگهداری ، گفت : انتظار داریم در اولین فرصت برای ایجاد این کارگاهها و مشارکت خانواده ها برای توانمندسازی مقیمان مرکز برنامه ریزی های لازم انجام شود.

قدسیه بنی واهب رئیس هیات مدیره مرکز بیماران مزمن روانی گلستان سلامت ، با تشریح برگزاری جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع ) در مرکز گلستان سلامت گفت : ما به سنت هرساله ، جشن میلاد امام دوم شیعیان جهان را به در مرکز برگزار می کنیم.

وی با بیان اینکه امام حسن مجتبی (ع)، امام کرامت و صلح است ؛ افزود: در دنیای کنونی اگر نگوییم همه اما عده ای خاص جنگ طلب هستند و ما که با گرو های خاصی چون بیماران روانی مزمن کار می کنیم در ادامه مشی امام حسن (ع) در پی آرامش و صلح هستیم.

وی  اعیاد مذهبی چون ولادت امام صلح و کرامت را بهترین فرصت برای شادی مددجویان مرکز دانست و اظهار داشت : علیرغم همه محدویت های و کمبود امکانات سعی شده زمینه های اجرای  برنامه های شاد و مفرحی را برای 250 نفر بیمار  روحی – روانی مقیم در مرکز فراهم شود.

بنی واهب با ذکر این نکته که بیماران روانی عزیزترین مخلوقات درنزد خداوند هستند ؛ گفت : در مرکز گلستان سلامت به نوعی خدمت می کنیم که شادی را به قلب و دل بندگانی بیاوریم که در نزد سایر مخلوقات خدا شاید مهجورند اما نزد خداوند عزیزترین بندگانند و ثواب و اجر دنیوی و اخروی خدمت به این گروه قابل توصیف نیست.

در ادامه این مراسم گروه های هنری به اجرای برنامه های هنری پرداختند