مراسم بزرگداشت روز جهانی ناشنوایان با حضور جمع کثیری از ناشنوایان  و خانواده های ایشان در کرمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان ،در مراسم روز جهانی ناشنوایان دکتر عباسی مدیر کل بهزیستی استان کرمان با تأکید بر انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج گفت: آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج راهی است برای جلوگیری از بروز و شیوع معلولیتها، که شنوایی یکی از آنها می باشد . وی با اشاره به اینکه شرکت در غربالگری شنوایی نوزدان می توانند کودکان را از سالها ناشنوایی نجات دهد افزود : در حال حاضر 3293 ناشنوا در استان کرمان تحت حمایت بهزیستی هستند که بیشترین آنها در شهرستان کرمان می باشند.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه بهزیستی به منظور پیشگیری از این نوع معلولیتها اقدامات فراوانی را انجام می دهد افزود: انجام غربالگری شنوایی نوزادان  ،اطلاع رسانی در خصوص انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج و … از جمله مواردی است که بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت شنوایی انجام می دهد.
دکتر عباسی در ادامه به تشریح اقدامات انجمنهای ناشنوایان در استان پرداخت و گفت: تعداد 5 انجمن ناشنوایان در سطح استان فعال می باشند که خدماتی چون درمان ،تهیه لوازم ضروری ،پرداخت کمک هزینه تحصیلی ،برگزاری اردوهای تفریحی ،برگزاری کلاسهای آموزشی و … را به مددجویان ناشنوا ارایه می دهند.
وی همچنین تعداد مراکز خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا در استان را 4 مرکز عنوان کرد و افزود: این مراکز خدمات تربیت شنیداری ،گفتار درمانی ،روانشناسی و مددکاری را ارایه می نمایند.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در پایان گزارشی از روند خدمات رسانی بهزیستی به این گروه از معلولیتها پرداخت و گفت : توزیع وسایل کمک توانبخشی ،پرداخت کمک هزینه کاشت حلزون ،پرداخت کمک هزینه تحصیلی ،و … از اقداماتی است که بهزیستی برای کمک به این افراد انجام می دهد .
وی افزود : طی سال 90 و 6 ماهه اول سال 91 تعداد 45 کودک کمک هزینه کاشت حلزون به مبلغ 1650000000 ریال دریافت کرده اند.
گفتنی است در پایان این مراسم که با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری همراه بود از برترین های ناشنوایان در عرصه های مختلف علمی ،فرهنگی و هنری تجلیل شد.