همایش آگاهسازی اختلال طیف اتیسم با حضور مدیر کل بهزیستی استان کرمان و جمعی از خانواده های دارای فرزند اتیسم در محل تالار بسطامی پارک مادر برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی کرمان با بیان اینکه یکی از ساز و کارهای مهم به ویژه در حوزه توانبخشی پیشگیری و آگاهسازی می باشد گفت : آمار بالای معلولیت ها ی ناشی از ژنتیک نشان از عدم آگاهی در خانواده ها می باشد .

عباس صادق زاده آمار اختلال اتیسم در حال حاظر را هر 68تولد یک نفر دانست و عنوان کرد : دلیل افزایش این اختلال عدم آگاهی ، کمبود مراکز غربالگری و همچنین روند زندگی ماشینی – تغییر در سبک تغذیه- کم کاری و کم تحرکی در افراد جامعه به بروز و شیوع این اختلال دامن زده است . 

وی با تاکید بر اجرای روش های پیشگیری از طرف بارنامه ریزان و آگاهسازی عموم جامعه بیان کرد : با تشخیص زودهنگام اختلال اتیسم در کودکان و شروع توانبخشی برای آنان می توان امیدوار بود که این کودکان ضمن آموزش ، در جامعه نیز تلفیق شوند .

 

صادق زاده یکی از موضوعات مغفول مانده در چرخه توانبخشی و پیشگیری ،عدم آگاهی خانواده ها از روش های پیشگیرانه و کمبود مراکز آموزشی عنوان کرد و اظهار داشت : با برپایی انجمن های تخصصی و علمی اتیسم و استفاده از روش های نوین  و کارآمد می توان به  این افراد کمک کرد .

ایشان مجهزترین مراکز آموزشی و توانبخشی اتیسم کشور را در  استان کرمان اعلام کرد و خاطر نشان کرد : وجود افراد دلسوز و علاقمند برای خدمت به خانواده های دارای فرزند اتیسم در استان کرمان و مشارکت مردم و خیرین بسیاری از مشکلات و دغدغه های این افراد را کاهش داده است .

ایشان عمده ترین مشکل این خانواده ها و کودکان دارای اتیسم را حرفه آموزی  آنان دانست و گفت : به دلیل شناسایی این مشکلات اولین مرکز حرفه آموزی نوجوانان  در استان کرمان در راستای رفع دغدغه  خانواده ها راه اندازی شد .

 

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به دائر شدن 6 مرکز برای خدمت به خانواده های دارای اختلال اتیسم در استان کرمان عنوان کرد : همراهی و مشارکت مردم می تواند کمک کند تا هم مراکز بیشتری رو از بعد آموزشی – توانبخشی ایجاد کنیم هم خدمات غربالگری رو افزایش دهیم .

ایشان یکی از اقدامات موثر در این راستا را ایجاد پایگاه های مردمی و انجمن خانواده های دارای فرزند اتیسم عنوان کرد و گفت : برای عملیاتی شدن این تفکر و ایجاد پایگاه مردمی خود ما به عنوان نماینده  دولت و سازمان بهزیستی ، برای شناخت – گسترش آموزش ها – خدمات توانبخشی و حتی آگاهسازی و غربالگری همراه خانواده ها هستیم .