با حضور مدیرکل بهزیستی استان کرمان و جمعی از مسئولان مرکز اوتیسم در  شهرستان زرند افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان به نقل از زرند، با حضور عباس صادق‌زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان، حبیب ا… خنجری فرماندار زرند، سید مهدی قویدل دادستان و حجت‌الاسلام محمود محمدی رئیس دادگستری شهرستان زرند مرکز اوتیسم  این شهرستان افتتاح شد .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان در حاشیه افتتاح مرکز اوتیسم راه‌اندازی این مرکز را در شهرستان زرند ضروری دانست و اظهار داشت:  این بیماری نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیر طبیعی مشخص می‌شود و علائم این اختلالات تا پیش از 3سالگی بروز می‌کند ولی علت اصلی آن ناشناخته است.

عباس صادق‌زاده با بیان اینکه از هر 100نفر یک نفر مبتلا به اوتیسم متولد می‌شود؛ افزود: تاکنون هیچ روش قطعی برای درمان مبتلایان به اوتیسم یافت نشده است و کارآمدترین روش درمانی،توانبخشی است.

وی آگاهی بخشیدن به خانواده‌ها در راستای شناخت بهتر و سریع‌تر مبتلایان به اوتیسم را ضروری دانست وخاطر نشان کرد: متأسفانه این اختلال در جامعه ما خیلی کم مورد توجه قرار می‌گیرد و شناخته شده نیست که البته از سوی سازمان بهداشت جهانی روز 3دسامبر به عنوان روز جهانی آگاهسازی جامعه از اوتیسم نامگذاری شده است.

 مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه در سطح استان نخستین مرکز در شهرکرمان با حمایت هواپیمایی ماهان ایجاد شده که در سطح خاورمیانه نمونه است بیان کرد: بهترین نوع آموزش‌هایی که در این مرکز ارائه می‌شود در سراسر کشور نظیر ندارد و دومین مرکز در سیرجان راه‌اندازی شده و  این مرکز در زرند سومین مرکز در سطح استان است.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه اگر به موقع این بیماری تشخیص داده شود توانمندی‌هایی که افراد در آینده باید برای زندگی مستقل داشته باشند در آن‌ها ایجاد می شود، خاطرنشان کرد: این بیماری در طرح غربالگری قابل شناسایی است که در استان کرمان در حال انجام است.

 وی با بیان اینکه استان کرمان در زمینه پیشگیری از معلولیت در سطح کشور پیشتاز است گفت: استان کرمان نخستین استانی است که طرح پیشگیری از معلولیت را در سطح کشور اجرایی کرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان رشد مشاوره‌های ژنتیک را در سطح کشور 53 درصد عنوان کرد و تصریح کرد: در زمینه انجام آزمایشات ژنتیک استان کرمان 37 درصد رشد داشته است.

صادق‌زاده بیان کرد: در راستای پیشگیری از معلولیت در سطح استان با دانشگاه علوم پزشکی و ثبت‌ اسناد و احوال تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده است.

 وی از حمایت استاندار کرمان و وزارت رفاه و ریاست سازمان بهزیستی کشور در زمینه پیشگیری از معلولیت قدردانی کرد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان از تبدیل شدن موضوع  پیشگیری از معلولیت به قانون با مطرح شدن در مجلس خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان سالجاری این طرح که استان کرمان در آن پیش قدم بوده به شکل قانون در سطح کشور اجرایی شود.

حبیب‌الله خنجری فرماندار زرند نیز در این آئین اظهار داشت: سازمان بهزیستی با همکاری دستگاه‌های اجرایی باید در راستای هر چه بیشتر شناخت این بیماری در سطح شهرستان همکاری لازم را به عمل آورند.

 
 

انتهای پیام/