کارشناس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: مشاوره ژنتیک هزینه نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری است که در بلند مدت برای کشور سودآوری دارد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، سیامک رسایی  در شورای معاونین بهزیستیی استان کرمان که در فرمانداری شهرستان جیرفت برگزار شد اظهار داشت:  توانبخشی استان کرمان به ویژه در زمینه اوتیسم در سطح کشور نمونه است.

وی افزود: از دانش  و فرهنگ مردم جنوب استان کرمان برای برنامه‌ریزی‌ها باید استفاده کرد زیرا مردم این منطقه فرهنگ خاصی دارند.

 کارشنان سازمان بودجه و برنامه‌ریزی کشور با تأکید براینکه باید به طرح ” توانبخشی مبتنی بر جامعه” در جنوب استان کرمان بیشتر توجه شود بیان کرد: این مسئله در مناطق بیشترین کاربرد را دارد.

رسایی با بیان اینکه 11 هزار و 200خانواده چند معلولیت در سطح کشور وجود دارد گفت: باید آموزش‌ها و آگاه‌سازی در زمینه پیشگیری به خانواده‌ها ارائه شود تا از زاد و ولد دومین معلول در خانواده جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح مراقبت در منزل توسط اعضای خانواده  در خانواده‌های چند معلولیتی در برنامه‌ریزی سال آینده گذاشته شده است.

کارشناس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: مشاوره ژنتیک هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است که در بلند مدت برای کشور سودآوری دارد.

رسایی ایجاد پارک‌های توانبخشی در استان کرمان را یکی دیگر از اقدامات ارزشمند بهزیستی در این استان برشمرد.

کارشناس سازمان برنامه و بودجه تخصیص اعتبارات در زمینه مناسب‌سازی محیط زندگی معلولان ضایعه نخاعی و ترمیم اندا‌م‌های مصنوعی را جدیدترین پیش بینی‌ها در بودجه سال آینده بهزیستی عنوان کرد .

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال آینده اعتباراتی برای مناسب‌سازی محیط زندگی  50 درصد افراد ضایعه نخاعی در سطح کشور تخصیص یابد تا آن‌‌ها از شرایط یک زندگی عادی برخودار شوند.

 

انتهای پیام/