با همکاری بهزیستی استان کرمان نخستین مرکز فرهنگی و هنری فراگیر کانون پرورش فکری ویژه کودکان و نوجوانان نابینا، ناشنوا و معلولان جسمی و حرکتی در کرمان افتتاح است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، نخستین مرکز فرهنگی و هنری فراگیر کانون پرورش فکری ویژه کودکان و نوجوانان نابینا، ناشنوا و معلولان جسمی و حرکتی با حضور معاون سیاسی امنیتی، مدیرکل حوزه استاندار و جمعی از مسئولان استانی در مرکز فرهنگی هنری شماره یک کرمان واقع در چهارراه ولی عصر (عج) پارک باغملی آغاز به کار کرد.

عباس صادق‌زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان در آئین افتتاح نخستین مرکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان با گرامیداشت روز جهانی معلولان و با اشاره به اینکه فلسفه نامگذاری روز جهانی معلولان ترحم به آنان نیست، اظهار داشت: جامعه باید آگاه شود که این گروه قدرت ورود به عرصه‌های مختلف اجتماع را نه صرفا برای حل مشکلات خود بلکه برای توسعه و بالندگی جامعه دارند.

وی با بیان اینکه در استان کرمان گروهی از معلولان سبب عزت و افتخارآفرینی در کشور هستند؛ بیان کرد: وظیفه داریم میدانی را برای حضور معلولان و استفاده از توانمندی‌های آنان در جامعه فراهم کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با  بیان اینکه  باید فضاهایی مناسبی برای تردد معلولان در دستگاه‌های اجرایی فراهم شود تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود به این مناسبت  در برخی از دستگاه‌ها  یک مشاور معلول حضور داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان پیشرو در زمینه انجام آزمایشات ژنتیک است گفت:استان کرمان در این زمینه 38 درصد رشد داشته است.

صادق‌زاده با بیان اینکه مرکز فراگیر امروز در راستای توانمندسازی افراد معلول افتتاح شده است تصریح کرد: اگر فرصتی که امروز در قالب یک مرکز فرهنگی فراهم شده؛ توسعه یابد تا یک بخشی از حقوق معلولان در جامعه دنبال شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه مفهوم شامل‌سازی این است که معلولان به عنوان یک شهروند درکنار سایر شهروندان از امکانات و منابع جامعه به خوبی بهره‌مند شود خاطرنشان کرد: شامل‌سازی یک موضوع مهمی است که بهزیستی استان کرمان با جدیت آن را پیگیری می‌کند و مرکز فراگیر کانون پرروش فکری کودکان و نوجوانان در استان مصداق عینی این موضوع است.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف سازمان بهزیستی  رسیدگی به امور معلولان است تصریح کرد: امیدواریم دستگاه‌های اجرایی در کنار سازمان بهزیستی نقش‌آفرینی کنند تا بتوانیم با روحیه همدلی که در استان کرمان وجود دارد زمینه‌‌ را برای شکوفا شدن استعدادهای معلولان فراهم کنیم.

توسعه مراکز فراگیر ویژه معلولان در استان کرمان

محسن روحی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان  با بیان اینکه تاکنون 27 مرکز فرهنگی و هنری فراگیر در سراسر کشور راه‌اندازی شده است اظهار داشت: یکی از سیاست‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بهره‌مندی همه کودکان و نوجوانان از فعالیت‌های کانون است.

وی با اشاره به اینکه مرکز فراگیر کرمان بیست و هشتمین مرکز کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در کشور است تصریح کرد:  با راه‌اندازی این مرکز کودکان و نوجوانان دارای نیازهای ویژه نیز می‌توانند در کنار دیگر هم سن و سالان خود از فعالیت‌های کانون بهره‌مند شوند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان  و نوجوانان استان کرمان با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سالجاری سه مرکز فراگیر دیگر در استان کرمان راه‌اندازی شود افزود: در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیش از 40 فعالیت فرهنگی و هنری انجام می‌شود.

روحی بیان کرد: تاکنون 40 عنوان کتاب با خط بری خریداری شده و بزودی 40 عنوان کتاب دیگر نیز خریداری می شود.

وی با بیان اینکه تعدادی از مربیان کانون پرورش فکری برای کار با کودکان و نوجوانان دارای نیازهای ویژه آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند؛ گفت: با همکاری اداره کل بهزیستی استان امکاناتی نظیر برجسته نگار، کتاب‌های بریل و نرم‌افزار سروش برای ارائه‌ فعالیت‌‌های فرهنگی هنری کانون به کودکان دارای نیازهای ویژه آماده شده است.

طرح ترافیک شهری در استان کرمان به شکل نوین پیاده‌سازی می‌شود

حمید ذکااسدی معاون امنیتی سیاسی استاندار کرمان نیز در این آئین با اشاره به اینکه به هر اندازه در دوران کودکی برای کودکان فعالیت‌های فرهنگی انجام شود؛ معضلات اجتماعی در جامعه کمتر می‌شود اظهار داشت:  خانواده، مدرسه و دستگاه‌های اجرایی باید در راستای شکوفا شدن توانا‌یی معلولان کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه معلولیت سبب عدم پیشرفت افراد در جامعه نمی‌شود افزود: در سال گذشته زهرا نعمتی یکی از معلولان استان کرمان به عنوان یکی از قهرمانان المپیک و پارالمپیک شد .

معاون امنیتی سیاسی استاندار کرمان با بیان اینکه معلولان توانایی انجام بسیاری از فعالیت‌ها را در جامعه دارند و همه وظیفه دارند که به آن‌ها کمک کنند گفت: معلولیت و نقص ظاهری را باید یک نعمت بدانیم نه یک مشکل.

ذکااسدی بابیان اینکه خداوند هر فردی را به گونه‌ای مورد آزمایش الهی قرار می‌گیرد خاطرنشان کرد: معلولان نباید در جامعه ناامید باشند.

وی گفت: طرح ترافیک شهری  به زودی در استان کرمان به شکل نوین پیاده‌سازی می‌شود.

 

 

انتهای پیام/