مدیر کل بهزیستی استان کرمان، همزمان با هفته بهزیستی و هشتصد و هشتادمین روز حضور خود در بهزیستی ، به همراه معاونین در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن بیان دستاوردهای این نهاد تخصصی – حمایتی، به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، دکتر رضا عباسی در ابتدای این نشست، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر فیاض بخش، بر معرفی دیدگاهها و زندگینامه این شهید بزرگوار از طریق رسانه ها تاکید کرد.
وی همچنین از خبرنگاران به عنوان یاوران همیشگی بهزیستی یاد کرد و انتقادات را ابزاری برای رویش و شکوفایی دانست.

دکتر عباسی گفت: در برخی موارد به عملکردها، انتقاداتی وارد است که با بیان روشن آن، می توان نقاط ضعف را برطرف و در خدمت رسانی به جامعه هدف خود و دفاع از حقوق آنها به خوبی گام برداشت.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان به تشریح فعالیتها و اقدامات بهزیستی در سال 90 و برنامه های سازمان در سال 91 پرداخت و گفت :در اداره کل بهزیستی استان کرمان ،از طریق  5 معاونت تخصصی امور اجتماعی ،پیشگیری ، توانبخشی ،مشارکتهای مردمی و اشتغال و پشتیبانی و منابع انسانی و 20 اداره مستقل شهرستانی و تعداد زیادی مراکز و مجتمع های دولتی تحت مدیریت و خصوص تحت نظارت مشغول خدمت رسانی به مردم دیار کریمان می باشد.
وی افزود: بهزیستی به عنوان نهادی که خدمات تخصصی و حمایتی ارایه می کند ،مهمترین هدف خود را در سال جدید  توانمند سازی مددجویان با رویکرد حمایت از تولید ملی ،کار و سرمایه ایرانی قرار داده است.
بهره مندی صد هزار نفر از خدمات بهزیستی در کرمان
وی با بیان اینکه در کشور جایگاه استان کرمان در حوزه توانبخشی در جدول رتبه بندی استانها در میانه های این جدول است ، افزود : در استان کرمان 87650 نفر در حوزه توانبخشی و اجتماعی از خدمات بهزیستی بهره مند می شوند که از این تعداد 38263 نفر مستمری بگیر می باشند .
و مابقی خدمات گیرندگان را افرادی عنوان کرد که به صورت موردی از خدمات بهزیستی بهرهمند شده اند
وی همچنین از توزیع 131 هزار و 937 قلم وسایل توانبخشی و کمک توانبخشی به معلولین تحت پوشش این اداره کل نیز خبر داد .
وی برنامه های بهزیستی کرمان برای جلوگیری از بروز و شیوع معلولیتها را مفصل ،علمی و هدفمند ارزیابی کرد و گفت: در استان کرمان بهزیستی در دورترین نقاط استان نیز دوره های آموزشی و مشاوره ای لازم ژنتیک و طرحهای پیشگیرانه را  بر گزار کرده و در صدد است با برنامه ریزی بیشتر در راستای جلوگیری از بروز معلولیتها و آسیبهای اجتماعی  اقدامات مهم تر و موثرتری انجام دهد ..
مدیر کل بهزیستی استان کرمان مستمری بگیران بهزیستی را شامل افرادی چون زنان و کودکان بی سرپرست،معلولین و … دانست و گفت :با تمام توان و برنامه ریزی تلاشمان بر توانمند سازی این افراد و خارج شدن از چرخه حمایتی بهزیستی است تا افراد نیازمند دیگری وارد این چرخه شوند .
وی افزود : علاوه بر دریافت خدمات  بهزیستی توسط یکصد هزار نفر از هم استانیهای عزیز با احتساب افراد بهرهمند از طرح ها و برنامه های پیشگیرانه ،آموزشی ،مشاوره ای و …. که بیش از 200 هزار نفر است جمعیت مرتبط با بهزیستی بالغ بر 300هزار نفر یعنی ده درصد جمعیت کرمان است.
33کلینیک توانبخشی در استان فعال می باشند
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 47 مرکز و 33 کلینیک در استان کرمان در حوزه توانبخشی خدمات تخصصی و حمایتی به معلولین ارایه می کند اظهار داشت: 85 مرکز حمایتی، 600 مهدکودک و 54 مرکز شبه خانواده نیز در حوزه امور اجتماعی تحت پوشش بهزیستی استان کرمان به ارایه خدمات می پردازند.
دکتر عباسی از وجود 64 مرکز پیشگیری از آسیب های اجتماعی در استان نیز خبر داد و بیان کرد:مراکز مداخله در بحران  بهزیستی نیز در شهرهای کرمان، زرند، بردسیر، سیرجان، بم و جیرفت خدمات لازم تخصصی را به مراجعین ارایه می نمایند.
وی راه اندازی اورژانس اجتماعی را برای کاهش آسیب های اجتماعی بسیار ضروری دانست و گفت: در حال حاضر اورژانس اجتماعی بهزیستی در شهرهای کرمان، سیرجان، زرند، بم و جنوب(با مرکزیت جیرفت )فعال است.
عباسی ادامه داد: همچنین با تصویب دولت محترم، در آینده ای نزدیک کلیه شهرهای کشور تحت پوشش خدمات مراکز اورژانس اجتماعی بهزیستی قرار خواهد گرفت.
ضرورت پیشگیری هوشمندانه از شیوع اعتیاد در جامعه
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در ادامه، اعتیاد را یکی از آسیب های اجتماعی همه گیر در کشور عنوان کرد و گفت: استان کرمان علیرغم اینکه در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار گرفته از لحاظ مصرف در کشور رتبه دوازدهم را دارد.
وی تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که در این زمینه مشکلی نداریم. دکتر عباسی اظهار کرد: سیستم توزیع و شیوع مصرف مواد مخدر در ایران از خارج از کشور به صورت هوشمندانه طراحی و اجرا می شود.
وی افزود: به عقیده بنده ضروری است که ما نیز به صورت هوشمندانه و برنامه ریزی شده در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهیم.
دکتر عباسی در ادامه، از فعالیت 37 مرکز سرپایی درمان اعتیاد در حوزه پیشگیری از اعتیاد در استان کرمان خبر داد و بیان کرد: همچنین 36 مرکز درمان با متادون، یک مرکز بستری، یک مرکز اجتماعی درمان مدار (T.C) و 9 مرکز کاهش آسیب (D.I.C) نیز در کرمان فعال است.
وی افزود: همزمان با هفته بهزیستی، سه کمپ ترک اعتیاد در شهرهای انار، شهربابک و اختیارآباد افتتاح شده و مجموع این مراکز در استان کرمان به 13 مرکز خواهد رسید.
ساخت بیش از هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در ادامه، به فعالیت های انجام شده در زمینه تامین مسکن مددجویان در کرمان اشاره و اظهار کرد: طی سال گذشته بیش از 1000 واحد مسکونی ساخته شده که از این تعداد، 187 واحد به صورت پرداخت کمک هزینه برای احداث و ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی و مابقی به صورت کمک هزینه هایی در قالب تسهیلات بانکی بوده است.
دکتر عباسی همچنین از بهره برداری از 209 واحد مسکونی ویژه مددجویان در استان کرمان طی هفته بهزیستی در سال جاری خبر داد و بیان کرد: از این تعداد، 36 واحد در قالب طرح مسکن مهر و از مصوبات دور دوم سفر در شهر کرمان و 45 واحد در شهرستان کرمان بوده است. وی افزود: 11 واحد ویژه معلولین در شهرستان بم، 60 واحد ویژه مددجویان جنوب استان و 57 واحد در شهرستان بافت که 33 واحد آن درقالب طرح مسکن معلولین نیز جزو این واحدها بوده است.
اعزام 3008مددجوی کرمانی به اردوهای فرهنگی
مدیر کل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته 3008 نفر از مددجویان بهزیستی به اردوهای فرهنگی،تفریحی و زیارتی اعزام شده اند افزود : افراد اعزام شده به اردوهای فرهنگی زیارتی و سیاحتی فرزندان شبه خانواده ،معلولین و زنان سرپرست خانوار بودند که به اردوهای زیارتی مشهد،کربلا،راهیان نور حرم امام (ره) و اردوهای تفریحی اعزام شده اند.
مددجویانِ قهرمانِ بهزیستی کرمان
دکتر عباسی در این نشست در خصوص موفقیت های چشمگیر ورزشکاران مددجوی این نهاد گفت: در حال حاضرمددجویان بهزیستی کرمان در 20 رشته ورزشی فعالیت می کنند که از مجموع این ورزشکاران، 225 نفر به تیم های ملی دعوت شده اند.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان از کسب سهمه پارالمپیک توسط این ورزشکاران نیز خبر داد و اظهار داشت: تاکنون سه نفر از معلولین جسمی – حرکتی در رشته تیراندازی با کمان و یک نفر  در دو میدانی کم توانان ذهنی موفق به کسب این سهمیه شده اند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مسابقات انتخابی پارالمپیک همچنان ادامه دارد، پیش بینی می شود که یک نفر در رشته وزنه برداری، یک نفر در جودوی نابینایان و کم بینایان و یک نفر هم در رشته فوتبال نابینایان و یک نفر در تیر اندازی با کمان از مددجویان بهزیستی کرمان نیز این سهمیه را کسب کنند.
وی از موفقیت های کارکنان این دستگاه در رشته های مختلف ورزشی نیز خبر داد و گفت: در سال گذشته، کارکنان بهزیستی کرمان، مقام دوم فوتسال آقایان، مقام سوم انفرادی تنیس روی میز، مقام اول دومیدانی و مقام دوم شطرنج بانوان را در کشور از آن خود کرده اند.
افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان بهزیستی
مدیر کل بهزیستی همچنین از افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان این نهاد حمایتی از مردادماه جاری خبر داد و بیان کرد: همچنین یارانه   مراکز توانبخشی 35 درصد افزایش خواهد یافت.
دکتر عباسی افزود: همچنین بیمه زنان سرپرست خانوار، مربیان مهدهای کودک و کارکنان بخشهای غیر دولتی در حوزه اجتماعی و توانبخشی از محل هدفمندسازی یارانه ها پرداخت خواهد شد.
وجود مشارکتهای مردمی در بهزیستی الزامی است
وی با بیان اینکه در بهزیستی با حجم بالایی از کار روبرو هستیم، گفت: برای انجام این اقدامات گسترده نیاز به مشارکت مردمی داریم اما متاسفانه در زمینه فرهنگ مشارکت دچار اشکال هستیم. دکتر عباسی افزود: بسیاری از مردم، کار خیر را در تامین برخی نیازمندیها از جمله خوراک و پوشاک می دانند، اگر چه این طرز تفکر صحیح است اما باید این مسئله هم مورد توجه قرار گیرد که پرداخت هزینه ترک اعتیاد یک معتاد و یا حرفه اموزی به چنین فردی نیز کار خیر محسوب می شود.
گسترش فعالیتهای آموزشی مهد های کودک
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در ادامه، به آمار کودکان تحت آموزش مهدهای کودک در استان کرمان اشاره و اظهار کرد: 28 هزار و 595 کودک در 600 مهدکودک در استان کرمان آموزشهای لازم را فرا می گیرند.
وی با بیان اینکه مهدهای کودک بهترین مکان برای اجتماعی شدن کودکان است، افزود: در حال حاضر، هیچ مانعی وجود ندارد و سیاست ما افزایش این مراکز با رعایت قوانین  و مقررات و نیازسنجی مکان و جمعیتی در استان است.
مناسب سازی محیط های شهری و اماکن عمومی برای تردد آسان معلولین
دکتر عباسی در خصوص مناسب سازی شهر کرمان برای تردد معلولین نیز گفت: بهزیستی به عنوان متولی امور معلولین، همواره از روند مناسب سازی معابر و ساختمانها برای معلولین و سالمندان گلایه مند بوده است.
وی افزود: اخیرا، وزیر کشور، به عنوان رییس ستاد عالی مناسب سازی کشور انتخاب شده که در استانها این مسئولیت بر عهده استانداران است که با این اتفاق می توان در بحث مناسب سازی ارتباط و تعامل بهتری با دستگاههای اجرایی برقرار کرد و به نتایج مطلوبتری دست یافت.
وی یادآور شد :طی دو سال گذشته کمیته مناسب سازی در سطح شهرستانها فعال شده و تاکنون به نتایج خوبی در این خصوص دست یافته است.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان همچنین گفت: اخیرا این پیشنهاد به شهرداری کرمان داده شده تا یک یا چند دستگاه از اتوبوسهای جدید وارد شده به ناوگان حمل و نقل شهر کرمان  را مناسب سازی کرده و در مسیر پرتردد فرودگاه تا میدان شهدا و مسجد صاحب الزمان  در اختیار معلولین قرار دهد.
مردم به متکدیان کمک نکنند
دکتر عباسی در خصوص جمع آوری متکدیان و کودکان کار از سطح خیابانهای شهر کرمان نیز گفت: اگر مردم به این افراد کمک نکنند، به راحتی می توان این معضل را برطرف کرد.
وی افزود: برخی از این متکدیان افراد بی سرپرست یا بد سرپرست، عده ای دیگر افاغنه هستند که طبق قانون وظیفه دستگاهها برای ساماندهی این گروهها مشخص شده است و بعضی از آنها هم به قصد سودجویی به تکدی گری می پردازند که در صورت عدم کمک مردم دیگرشاهد حضور این افراد نخواهیم بود.
برنامه های هفته بهزیستی در کرمان
مدیر کل بهزیستی استان کرمان در پایان این نشست چهار ساعته، برنامه های گرامیداشت هفته بهزیستی در استان کرمان را برشمرد.
وی گفت: حضور در گلزار شهدای سراسر استان و عطرافشانی قبور مطهر شهدا، شرکت در نماز جمعه و ارایه گزارش به مردم از طریق سخنرانی در این آیین، ارایه خدمات رایگان کلینیکی و مشاوره ای به مردم در طول هفته و برگزای جشنواره فرهنگی – ورزشی مددجویان از جمله این برنامه ها بوده است.
دکتر عباسی حضور در محل زندگی مددجویان و دیدار با این افراد، برگزاری جشنواره تجلیل از قهرمانان ورزشی و مدال آوران بهزیستی، افتتاح طرح ضیافت الهی، آغاز طرح کشوری آفتاب و راه اندازی 10 کتابخانه در 10 مرکز شبه خانواده را از جمله دیگر این برنامه ها برشمرد.
وی همچنین از برگزاری مراسم اختتامیه طرح “مهر هشتم: که در راستای آن 400 مددجو به مشهد مقدس اعزام شده است، اعزام مددجویان به اردوهای راهیان نور در شمال غرب کشور، تجلیل از خبرنگاران به عنوان یاوران رسانه ای بهزیستی و همچنین حضور پرسنل این اداره در محل پایگاههای انتقال خون در سراسر استان طی این هفته خبر داد.