با همکاری اداره کل بهزیستی و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمان نمایشگاه و فروشگاه آثار و توانمندی‌های توانیابان در اکونو موزه بانو حیاتی کرمان دایر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، با حضور مدیرکل بهزیستی استان کرمان،  مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمان،  معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمان  و جمعی از مسئولان نمایشگاه و فروشگاه آثار و توانمندی‌های توانیابان در اکونو موزه بانو حیاتی کرمان گشایش یافت.

 

عباس صادق‌زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان در این آئین با گرامیداشت روز جهانی معلول اظهار داشت:  این نمایشگاه به مناسبت روز جهانی معلولان و شناسایی توانمندی معلولان به افراد جامعه برپا شده است.

 

وی با اشاره به اینکه  در این نمایشگاه آثار و صنایع دستی تولیدی معلولان به نمایش گذاشته شده است افزود: عموم مردم می‌توانند از توانمندی‌های معلولان در این نمایشگاه بازدید کنند.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه باید به توانمندی‌های معلولان در جامعه میدان داده شود تصریح کرد: این نمایشگاه فضایی را برای نمایش توانمندی‌های معلولان فراهم کرده  و از این طریق جامعه با توانمندی و ظرفیت‌های این قشر آشنا می‌شود.

 

صادق‌زاده با اشاره به اینکه براساس آمار سازمان بهداشت جهانی 10 درصد از افراد هر جامعه‌ای دچار معلولیت از خفیف تا خیلی شدید هستند گفت: در استان کرمان حدود 150 هزار معلول وجود دارد که 45 هزار نفر با معلولیت شدید  به طور مستمر از خدمات و حمایت‌های بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

 

وی به شیوع 4.2درصدی معلولیت در کشور اشاره کرد و افزود: وظیفه سازمان‌ها است که راه‌های پیشگری از معلولیت به ویژه در بعضی از معلولیت‌ها از جمله معلولیت ناشی از اختلالات ژنتیک را برنامه‌ریزی تا در آینده شاهد رشد آن نباشیم.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان در زمینه پیشگیری از معلولیت در سطح کشور پیشرو است تصریح کرد: در سالجاری آزمایشات ژنتیک 38 درصد و مشاوره‌های ژنتیک 58 درصد در سطح استان کرمان  رشد داشته که این یک پیام مثبت است.

 

صادق‌زاده  با اشاره به اینکه شکل دوم معلولیت‌ها ناشی از تصادفات و حوادث است خاطرنشان کرد: امیدواریم در بحث قوانین راهنمایی، راه‌های پیشگیری برای این نوع حوادث منجر به معلولیت برنامه‌ریزی شود.

 

وی با بیان اینکه آموزش‌های متفاوتی شامل مهارت‌های زندگی و فنی‌و حرفه‌ای از سوی بهزیستی به معلولان ارائه می‌شود گفت: 30 درصد اعتبارات در زمینه آموزش‌ها هزینه می‌شود تا معلولان در هر دو فعالیت بتوانند موفق عمل کنند.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان خاطرنشان کرد: شهرداری کرمان در زمینه مناسب‌سازی محیط ،اشتغال معلولان و این نمایشگاه با بهزیستی همکاری خوبی داشته که امیدواریم با همکاری شهرداری، تعاملاتی که سبب افزایش حضور معلولان در عرصه اجتماع می شود، بیشتر شود.

 

حجت‌الاسلام مرتضی حسینی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در حاشیه این آئین نیز اظهار داشت: این نمایشگاه با هدف مشارکت همه افراد جامعه در شناخت توانمندی جامعه توان‌خواهان(معلولان)  در استان کرمان دایر شده است.

 

وی با اشاره به راه‌اندازی نمایشگاه با همکاری اداره کل بهزیستی استان کرمان در اکونوموزه بانو حیاتی کرمان؛ تصریح کرد: این نمایشگاه از امروز به مدت یک هفته تا 19 آذرماه دایر است.

 

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان ساعات کار این نمایشگاه از 9و 30 دقیقه تا 16  عنوان کرد و گفت: از همه مراکز تحت نظارت بهزیستی استان برای شرکت در این نمایشگاه دعوت شده است.

 

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه عواید فروش محصولات به شکل مستقیم به توان‌خواه می‌رسد تصریح کرد: آمادگی برپایی هر نمایشگاهی را از سوی سازمان‌های مردم نهاد  در حوزه فرهنگی در این مکان داریم.

 

انتهای پیام/