معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان از وجود اورژانس اجتماعی در ده شهرستان استان خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست سالجاری 10 درصد تماس‌های برقرار شده با خط 123 در استان کرمان با موضوع کودک آزاری بوده و 20 درصد مربوط به مراکز مداخله در بحران‌ها و 15 درصد از ماموریت‌های تیم سیار اورژانس اجتماعی مرتبط با کودک‌آزاری بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس بلندی صبح امروز در  در همایش شناخت کودک‌آزاری و راه‌های مقابله با آن به مناسبت 19 نوامبر روز جهانی پیشگیری از سوء رفتار با کودکان که با حضور مددکاران بیمارستان‌ها، پرسنل مهدهای کودک، مشاورین و مددکاران آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، کارشناسان مراکز اورژانس اجتماعی و مراکز شبه خانواده در سالن اجتماعات  اداره کل برگزار شد اظهار داشت: کودکان در هر جامعه‌ای آسیب‌پذیرترین قشر هستند و همه باید به گونه‌ای تلاش کنند تا این کودکان از حقوق اولیه خود محروم نشوند و به حقوق خود برسند.

وی با اشاره به اینکه در آموزه‌های دینی  ما سفارشات زیادی  در رابطه با حق و حقوق کودکان آمده است افزود: در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده است که کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی ، محبت و تفاهم بزرگ شود .

معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه وظیفه همگان است که محیطی سرشار از سلامتی، آرامش و خوشبختی را برای کودکان فراهم کنند، تصریح کرد:  متاسفانه در دنیای امروز باوجود پیشرفت تکنولوژی موضوع حقوق کودکان و به گونه‌ای کودک‌آزاری روز به روز افزایش پیدا می‌کند و آماری که در این رابطه وجود دارد  گویای این واقعیت و نگران‌کننده است.

بلندی با بیان اینکه سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان اصلی موضوع آسیب‌های اجتماعی در سه سطح فعالیت می‌کند افزود: سطح نخست آگاه‌سازی و مشاوره‌ در زمینه عدم به وجود آمدن آُسیب‌های اجتماعی در جامعه است که باید تلاش کنیم که آسیب اجتماعی به وجود نیاید.

وی یکی از آسیب‌های اجتماعی در هر جامعه‌ای را کودک‌آزاری دانست و گفت:  پیشگیری سطح دوم و سوم پیشگیری‌ مداخله‌ای است که که اگر کسی در معرض آسیب قرار گرفت باید اقدامات بهنگام  را در راستای کاهش این نوع آُسیب انجام داد.

معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه راه‌اندازی اورژانس‌های اجتماعی یا مرکز فوریت‌های اجتماعی به عنوان یکی ازخدمات  تخصصی سازمان بهزیستی از حدود ده سال گذشته شروع شده  تصریح کرد: در این مراکز فعالیت‌های مختلفی در رابطه با  آسیب‌های اجتماعی از قبیل همسرآزاری، کودک‌آزاری،  اختلافات حاد خانوادگی ، افراد مبتلا به اختلالات هویت جنسی، خودکشی ، زنان و دختران در معرض آسیب  یا آسیب‌دیده انجام می‌شود و خط 123 خط اورژانس اجتماعی است  که اشخاص می‌توانند از طریق این خط موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را مطرح کند.

بلندی خدمات تیم سیار اورژانس اجتماعی را دومین خدمت مراکز فوق دانست و گفت: با حضور تیم متخصص در محلی که فرد آسیب دیده است خدمات  تخصصی را انجام می‌دهند و سومین  خدمت مراکز،  مداخله در بحران‌ها که در بعضی از موارد نیاز است؛ افراد آسیب‌دیده  یا در معرض آسیب را از خانواده جدا و در این گونه مراکز نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه کودک‌آزاری یکی از موضوعات مرتبط با آسیب‌ها و اورژانس‌های اجتماعی است تصریح کرد: کودک‌آزاری یعنی هرگونه رفتاری که نسبت به کودک انجام شود و سلامت جسمی و روحی کودک را به خطر بیاندازد.

معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان با اشاره به انواع کودک‌آزاری جسمی، عاطفی ، روانی و سوء استفاده‌های جنسی  گفت: اخیراً موضوع کودک آزاری در ساختارها تحلیل می شود  که برخی از کودک‌آزاری‌ها به ساختارهای اجتماعی، آموزشی،  فرهنگی و اقتصادی برمی‌گردد.

بلندی تصریح کرد: متاسفانه پیامدهای بسیار بد کودک‌آزاری در بزرگسالی فرد را نیز آزار می‌دهد که لازم است در این زمینه سرمایه گذاری ویژه شود.

وی با اشاره به اینکه  8.5 درصد آسیب‌ها در سال گذشته در سطح کشور در تماس‌های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک‌آزاری بوده است بیان کرد: در شش ماهه نخست سالجاری 10 درصد تماس‌های برقرار شده با خط 123 در استان کرمان با موضوع کودک آزاری بوده و 20 درصد مربوط به مراکز مداخله در بحران‌ها و 15 درصد از ماموریت‌های تیم سیار اورژانس اجتماعی مرتبط با کودک‌آزاری بوده است.

معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان با تأکید براینکه همه روزها باید روز پیشگیری از کودک‌آزاری باشد خاطرنشان کرد: کودکان به عنوان آینده‌سازان کشورهستند و امیدواریم بتوانیم درکاهش و پیشگیری از کودک آزاری گام های درستی برداریم.

وی موضوع ستایش را دردناک خواند و گفت: این کودک را از خانواده جدا و در یکی از مراکز کرمان نگهداری می‌شود.

بلندی با بیان اینکه با مشارکت مراکز دولتی و غیردولتی تحت نظارت بهزیستی باید فعالیت‌های اورژانس اجتماعی به مردم شناخته شود تصریح کرد: پیشگیری از آُسیب‌های اجتماعی به ویژه کودک‌آزاری نیازمند هم‌افزایی و مشارکت همه آحاد جامعه است.

صدور بیش از 80 سند پیرامون حوزه ی کودک در سطح جهان از 94 سال قبل تاکنون

محمدعلی سلیمانی دادستان استان کرمان نیز در این همایش با اشاره به سخنان امام علی (ع) در نهج البلاغه در رابطه با حقوق کودکان اظهار داشت: بخش قابل توجهی از فرمایشات امیرمومنان(ع) در خصوص اطفال و ایتام است که این سخنان را می‌توان در کلام وحی، سیره ائمه اطهار (ع)  و نبی مکرم اسلام مشاهده کرد.

وی افزود: یکی از معروف‌ترین و تاثیرگذارترین صحنه‌های کربلا مربوط به علی اصغر (ع) و حضرت رقیه(س) و حضرت سکینه (س) در شام است که امام حسین (ع) با بالا بردن حضرت علی اصغر(ع) در ماجرای کربلا و نشان دادن آن به سپاه دشمن در 1400 سال قبل نوعی قانون‌گذاری اعلام کرد که این کار در واقع اتمام و احتجاز کامل است و در نهایت ماهیت سپاه دشمن را برملا کرد که به بدیهی‌ترین ندایی که برای آن طفل سر داده شد؛ توجه نکردند.

معاون دادستان کرمان تصریح کرد: آنچه که هم اکنون در کنوانسیون‌ها‌ی حقوق کودک عنوان شده است دین اسلام خیلی جزیی‌تر و دقیق‌تراز سال‌های قبل به آن پرداخته است.

وی افزود: اولین اعلامیه جهانی کودک در 98 سال قبل بعد از انقلاب صنعتی صادر و بیش از 80 سند جهانی در رابطه با پیرامون حقوق کودک در سطح بین‌المللی و اسناد مختلف دیگر در سطح جهان تاکنون نشر داده شده است.

سلیمانی با بیان اینکه شان نزول حوزه  کودک در شریعت مطهر اسلام فطرت انسان است گفت: تفاوت بنیادی بین نگرش بین‌المللی زاده افکار غربی با اسلام در این است که حقوق کودک در اسلام منبعش کلام ربانی است یعنی کسی که خلق کرده  نه خلق شده است.

معاون دادستان کرمان تصریح کرد: از 94 سال قبل تا به الان بیش از 80 سند پیرامون حوزه ی کودک در سطح جهان صادر شده است.

وی افزود: اسناد بین‌المللی پیرامون حقوق کودک حاوی محتوا نیستند و در آن‌ها هیچ راهکاری ارائه نشده است و تنها نقد و اعتراض به رفتارهای دیگران ، منع زدن و شکنجه کودکان و غیره وجود دارد.

سلیمانی با اشاره به سخن پیامبر اسلام (ص) مبنی بر اینکه از ما نیست کسی که با کودکان از موضع رحم و مروت برخورد نکند اظهار داشت: در مکتب نورانی اسلام در همه  حوزه‌ها راهکارها نیز ارائه شده و تنها در مقام نقد نیست .

وی یادآور شد: با توجه به اینکه مبنای داشته‌های ما اسناد مذهبی، فقهی و قرآن است و سند نهایی در دست ماست متاسفانه  آن‌ها آزمون و خطا می‌کنند و ما پیروی می‌کنیم  و  لازم است همه  مداخله‌کنندگان در حوزه کودک صرف‌نظر از برکات معنوی توجه ویژه به این حوزه داشته و حوزه  کودک را در اسناد دینی اختصاصاً در دنیا بررسی و ترویج و استخراج کنند

معاون دادستان کرمان افزود: در مقدمه همه اسناد بین‌المللی ذکر شده کودک  به دلیل اینکه بلوغ جسمانی و روانی ندارد نیاز به حمایت دارد و این یعنی ترحم ولی نگاه قران نگاه تکریم است بنابراین باید کودکان را تکریم نماییم

زهرا موسی پور مدیرکل اجتماعی – فرهنگی استانداری کرمان نیز در این همایش به نقش والدین د رتامین امنیت و آسایش کودکان پرداخت و گفت : چگونه انتظار داریم غلط زندگی کنیم و فرزندانمان را درست تربیت کنیم.

مدیرکل اجتماعی – فرهنگی استانداری کرمان با تاکید بر حفظ و کیان خانواده یادآور شد: تربیت و پرورش صحیح از درون خانواده آغاز می‌شود و وقتی خانواده به اصول اساسی یک زندگی مشترک پایبند نباشد؛ نمی‌توان انتظار داشت کودکان از انواع آسیب‌ها از جمله آزار و تعدی در امان بمانند.

 در این همایش نیز از مددکاران و کارشناسان اجتماعی فعال در حوزه کودک آزاری از سوی بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی کرمان تقدیر شدند.

انتهای پیام/