رئیس اداره بهزیستی شهرستان ریگان گفت: بیش از 10 طرح در شهرستان ریگان به منظور کاهش معلولیت‌ها در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، علی میرزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به هفته بزرگداشت معلولان اظهار داشت: بیش از 10 طرح در شهرستان ریگان به منظور کاهش معلولیت‌ها در حال اجراست.

میرزاده تصریح کرد: این طرح‌ها شامل طرح اجتماع‌محور محلی در روستاها و محلات، طرح پیشگیری از تنبلی چشم شنوایی‌سنجی، طرح محب آموزش مهارت‌های زندگی، طرح سی‌بی‌آر تشکیل گروه‌های همیار و اجرای طرح مشاوره و ژنتیک و… هستند.

وی با بیان اینکه طرح مشاوره ژنتیک به صورت پایلوت در استان در شهرستان ریگان در حال اجراست، ادامه داد: تا قبل از راه‌اندازی اداره بهزیستی در شهرستان ریگان این شهرستان رتبه نخست معلولیت را در استان کرمان داشت.

میرزاده گفت: ازدواج‌های فامیلی و عدم دسترسی به آزمایشات ژنتیک از جمله دلایل افزایش معلولیت در شهرستان ریگان بود، اما با اقدامات صورت گرفته ریگان کاهش معلولیت را در سطح استان کرمان کسب کرد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ریگان تصریح کرد: به منظور شناسایی معلولان دورافتاده در نقاط شهرستان طرح سی‌بی‌آر در این مناطق در حال انجام است و با نیروی انتظامی و ادارات مربوطه نیز تفاهمنامه‌هایی در زمینه کاهش معلولیت انجام شد..

وی از راه‌اندازی مرکز اقامتی میان‌مدت برای پیشگیری از معلولیت در شهرستان ریگان خبر داد و عنوان کرد: این مرکز در حال خدمات‌رسانی به معلولان شهرستان است.

شهرستان ریگان دارای یک‌هزار و 200 معلول است و مرکز کرمان 285 کیلومتر فاصله دارد.

 

انتهای پیام/