معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان از راه‌اندازی سه مرکز اوتیسم در شهرستان‌های جیرفت، رفسنجان و سیرجان خبرداد و گفت: در یک ماه آینده مرکز سیرجان افتتاح می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، علیرضا اسدی  در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولان با گرامیداشت روز جهانی معلولان و با اشاره به  اینکه مهم‌ترین هدف سازمان بهزیستی در سالجاری تصویب لایحه جامع حمایت از معلولان است اظهار داشت: این لایحه یک بار تصویب  و به شورای نگهبان ارسال شد و دوباره به دولت برگشت خورد و با یک تغییرات جزیی مجدد ارسال شد که امیدواریم به تصویب برسد.

وی با اشاره به اینکه در سالجاری تفاهم‌نامه‌هایی از سوی بهزیستی  با برخی از دستگاه‌های اجرایی استان در راستای کاهش معلولیت منعقد شده است تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌های منعقد شده در رابطه با طرح غربال‌گری شنوایی، بینایی و آزمایشات ژنتیک بوده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان از رشد 53 درصدی مشاوره‌های ازدواج در سالجاری در استان کرمان خبرداد و تصریح کرد: انعقاد تفاهم‌نامه‌ها سبب رشد 39 درصدی انجام آزمایشات ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت شده است.

اسدی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سالجاری انجام آزمایشات ژنتیک در سطح استان  50 درصد رشد داشته باشد، گفت:  همزمان با هفته دولت نیز برای ارائه خدمت به معلولان سه مرکز خانه و کودک ناشنوا در شهربابک، رفسنجان و جیرفت راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه دو مرکز شبانه‌روزی برای بیماران مزمن روانی در استان راه‌اندازی شده است تصریح کرد: سه مرکز برای بیماران اوتیسم  در شهرستان‌های سیرجان، رفسنجان و زرند راه‌اندازی می‌شود که مرکز سیرجان طی یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه بخشی از حمایت‌ها برای معلولان باید توسط افراد جامعه انجام شود خاطرنشان کرد: روز جهانی معلولان هشداری برای افراد حقیقی و حقوقی جامعه، بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی است که آیا مسئولیت‌های اجتماعی خود را در قبال افراد معلول به خوبی انجام داده‌اند.

اسدی با بیان اینکه همه افراد در قبال جامعه مسئولیت دارند، افزود: تنها نباید خود را به کمال رساند بلکه باید جامعه نیز به کمال نهایی برسد.

وی با اشاره به اینکه روز جهانی معلولان فرصتی برای آگاهی مردم از توانمندی‌های معلولان جامعه است بیان کرد: اگر  بخشی از توان جسمی معلولان کاهش یا نقصان داشته اما در عوض خداوند توانایی زیادی را به آن‌ها اعطا کرده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه معلولان می‌توانند در ورزش جایگاه خوبی کسب کنند، گفت: معلولان استان کرمان در المپیک و پارالمپیک مدال‌آورترین استان در سطح کشور بوده‌اند.

اسدی خاطرنشان کرد: روز جهانی معلولان سبب می‌شود معلولان توانمندی‌های خود را ارزیابی کنند.

وی دسترسی آسان به رسانه‌های الکترونیک را شعار امسال هفته جهانی معلولان عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از توانمندسازی معلولان همین دسترسی‌ها است.

این مراسم در سومین روز از هفته بزرگداشت معلولین تحت عنوان توانمندسازی – پاراالمپیک – فراغت و ورزش در محل سالن ورزشی جامعه معلولین استان برگزار شده که در این مراسم علاوه بر اجرای برنامه های فرهنگی توسط توانیابان از 100 نفر از معلولین موفق در رشته های وززشی – پاراالمپیک – هنری تجلیل شد

 

 

انتهای پیام/