معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه روزانه 15 نوزاد در کشور بانقیصه ناشنوایی متولد می‌شوند گفت: دولت 90درصد  هزینه‌های کاشت حلزون را پرداخت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان به نقل از رفسنجان  علیرضا اسدی در پنجمین همایش فرهنگی – ورزشی استانی هفته جهانی ناشنوایان در شهرستان رفسنجان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تبریک مناسبت‌های مهرماه اظهار داشت: روزانه 15 نوزاد در کشور با نارسایی شنوایی متولد می‌شوند که این نقیصه شایع‌ترین نقیصه جسمی بین نوزادان متولد شده است.

 

وی تشخیص سریع – اقدامات به هنگام توانبخشی و همکاری خانواده‌ها را از دیگر مولفه‌های اساسی برای کاهش و رفع محدودیت‌های شنوایی عنوان کرد و گفت : به مددعلم روز و با مداخلات پشگیری و درمانی می‌توان مشکلات شنوایی از سطح خفیف تا شدید را کاهش داد و درمان کرد.

 

اسدی راه‌اندازی وافتتاح سه مرکز خانه کودک و ناشنوا در شهرستان‌های رفسنجان ، جیرفت و شهربابک در هفته دولت را یکی از اقدامات بهزیستی برشمرد و افزود: باتوجه به راه‌اندازی خانه کودک و ناشنوا در رفسنجان ، خانواده‌ها برای غربالگری و درمان مشکلات شنوایی فرزندانشان مجبور به صرف هزینه‌های گزاف و رفت و آمد به مرکز استان یا استان‌های همجوار نیستند.

 

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان با توصیه به خانواده‌ها تصریح کرد: شناسایی نارسایی‌های شنوایی در سنین کودکی و قبل از ورود به دبستان و مداخلات توانبخشی در این سنین باعث می‌شود که فرزندان از مشکلات شنوایی مصون بمانند و خانواده هایی که دارای سابقه ناشنوایی یا کم شنوایی هستند در مشاوره‌های ژنتیک پیش از ازدواج باید این موارد را مورد توجه قرار داده و نسبت به اخذ مشاوره‌های ژنتیک اقدام کنند.

 

وی با تاکید مجدد بر غربالگری شنوایی فرزندان در سنین نوزادی و قبل از دبستان گفت : از 63 هزار نوزاد متولد شده با ضریب نفوذ75درصد تعداد 48 هزار نفر غربالگری شده‌اند که 130 نفر با مداخله به هنگام و کاشت حلزون مشکلات ناشنوایان بر طرف شده است.

 

 وی توفیقات حاصل شده از غربالگری‌های شنوایی قبل از سن دبستان را از عوامل اساسی تضمین سلامت شنوایی فرزندان  و کاهش هزینه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: دولت 90درصد  هزینه‌های کاشت حلزون را پرداخت می‌کند.

 

 

انتهای پیام/