مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به خدمات و اقدامات کمپ ماده 16در مورد معتادین پرخطر گفت : اگر کمپ ماده 16(معتادین پرخطر) به مرکز درمان اجتماع‌مدار وصل شود تا با انجام اقدامات روانی – اجتماعی چرخه درمان کامل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده در گفت‌وگوی ویژه خبری صدا و سیمای مرکز کرمان با اشاره به پیشگیری و درمان در حوزه مواد مخدر اظهار داشت: در حال حاضر در حوزه درمان و پیشگیری از اعتیاد مجموعه کاملی از درمان ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه اجتماعی کردن مواد مخدر یک رویکرد علمی است؛ افزود: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر صرفاً به این معنی نیست که یک سری سازمان‌های مردم نهاد را طراحی و به دنیا معرفی کنیم بلکه همه مردم باید نسبت به این موضوع در جامعه نقش‌آفرینی کنند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه  کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید در جامعه مدیریت علمی و صحیح شوند تصریح کرد: توجه به مدیریت و رصد موضوعات و فرایندسازی ازطرف حاکمیت و دولت ومسئولیت‌پذیری همه اقشار جامعه دو موضوع مهمی هستند که باید به شکل جدی در حوزه پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی دنبال شوند.

صادق‌زاده با اشاره به حرکت‌های علمی و نظام‌مند در حوزه پیشگیری از مواد مخدربه ویژه در بخش اعتیاد، بیان کرد: تولید دانش باید همراه با مسئولیت‌پذیری در جامعه باشد و دانشگاه‌ها از حالت گلخانه‌ای و تولید علومی که برای بسیاری از افراد قابل اجرا نیست؛ خارج شوند و به سمت تولیدعلوم کاربردی  پیش برویم تا تاثیر اقدامات انجام شده بر مبنای این علوم کاربردی در جامعه ملموس باشد .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه  خلأیی که در اقدامات و تولیدات علمی وجود دارد، نبود یک فرآیند در بحث مبارزه و پیشگیری است گفت: عدم وجود فرآیند باعث ایجاد موازی‌کاری و اقدامات کم‌تأثیر در جامعه می‌شود.

صادق‌زاده با بیان اینکه همه دستگاه‌‌های اجرایی اقدامات صنفی را بدون رصد کردن تاثیرات این اقدامات در جامعه ، انجام می‌دهند افزود: اگر اقدامات رصد شوند، هر یک از دستگاه‌ها تکمیل کننده اقدامات یکدیگر می‌شوند و به طور قطع این روش در رویکرد اجتماعی کردن پیشگیری و درمان اعتیاد تأثیر دارد.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از مواقع جامعه مبتلا به شرایطی می‌شود که باید نوعی از درمان را برای این شرایط تجربه کنند خاطرنشان کرد: امروز دنیا از نظر علمی به کار بردن روش‌های اجباری را رد کرده است لذا درمان و موضوع پیشگیری از اعتیاد باید فرآیند مدار باشد .

صادق‌زاده  با اشاره به خدمات و اقدامات کمپ ماده 16در مورد معتادین پرخطر گفت : اگر کمپ ماده 16(معتادین پرخطر) به مرکز درمان اجتماع‌مدار وصل شود با انجام اقدامات روانی – اجتماعی  ؛ چرخه درمان کامل می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه ادامه روند درمان‌ بعد از سم زدایی در حوزه اعتیاد باید طراحی شود تصریح کرد: افراد معتادی که درمان می‌شوند نیازمند حمایت و پذیرش خانواده و جامعه هستند تا علاوه بر اینکه چرخه درمان آنان  تکمیل می شود این بیماری مجدد عود نکند .

وی خاطرنشان کرد: با مدیریت نیات و نذورات خیرخواهانه مردم  به سمت درمان و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی از جمله اعتیاد می توان اقدامات موثری در این زمینه انجام داد .

 

انتهای پیام/