مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: براساس آمار ثبت احوال 175 هزار کودک در سراسر استان از طرح تنبلی چشم می‌توانند، استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده صبح امروز در آئین افتتاحیه طرح پیشگیری از تنبلی چشم که در مهدکودک و پیش‌دبستانی هادی و هدی برگزار شد اظهار داشت: پیشگیری از معلولیت‌ها یکی از وظایف برعهده  دولت‌ها و حاکمیت هر جامعه است وبحث سلامت افراد به ویژه برای کودکان و فرزندانی است که بیشتر در معرض معلولیت قرار دارند.

 

وی امر پیشگیری را مأموریت اصلی سازمان بهزیستی دانست و  افزود: طرح پیشگیری از تنبلی چشم هر ساله از اول آبان ماه برای کودکان 3 تا 6 سال با هدف شناسایی کودکان در معرض تنبلی چشم و یا کم بینایی  برگزار می‌شود.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته از 167 هزار کودک واجد شرایط طرح تنبلی چشم،114 هزار کودک از این طرح استفاده کردند، گفت: امسال نیز با توجه به هماهنگی‌ها و تعاملات خوبی که در قالب تفاهم‌نامه‌های پیشگیری از معلولیت‌ها با دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پروررش و سایرنهادها داشته‌ایم؛ امیدواریم امکان پوشش این طرح را تا 75 درصد داشته باشیم.

 

صادق‌زاده با توجه به اینکه افراد شناسایی شده در این طرح می‌توانند با کمترین هزینه درمان شوند گفت: در سال گذشته از افراد معاینه در طرح حدود 3 هزار نفر دچار اختلالات بینایی بوده  که به اپتومتریست و چشم پزشک ارجاع  داده شدند و تعداد 300 نفر نیز افرادی بودند که قطعاً می‌توانستند نابینا شوند.

 

وی تصریح کرد: گاهی با بستن یک چشم، و گاهی با یک عینک و قطره می‌توان از این معلولیت که هزینه‌های زیادی را برای خانواده و جامعه به دنبال دارد؛ پیشگیری کرد .

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان شیوع تنبلی چشم کودکان را در کشور 1.4 دهم درصد عنوان کرد و گفت: کودکانی که در سن 3 تا 6 سال قرار دارند 1.4 درصد آن‌ها مستعد تنبلی چشم هستند و این  آمار،  آمار خوبی نیست و با تفکر پیشگیرانه و سلامت‌محور می‌توان از معلولیتی که اثرات منفی روحی، جسمی و هزینه‌‍‌ بسیاری را در جامعه  دارد، پیشگیری کرد.

 

صادق‌زاده این طرح در تمامی پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای زیر پوشش بهزیستی و آموزش و پرورش و خانه‌های بهداشت اجرایی می‌شود گفت: این طرح در همه مناطق حتی مناطق صعب‌العبور در سراسر استان برای کودکان واجد شرایط اجرایی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه براساس آمار ثبت احوال 175 هزار کودک در سراسر استان از این طرح می‌توانند استفاده ‌کنند تصریح کرد: استان کرمان نخستین استانی است که در پیشگیری از معلولیت‌ها اقدامات خوبی را تاکنون انجام داده است.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان بیشترین جمعیت تجت پوشش معاینات بینایی را در سطح کشور انجام می‌دهد گفت: سن طلایی برای بیناسنجی کودکان از سه تا 6 سال است.

 

انتهای پیام/