معاون توانبخشی بهزیستی کرمان از نگهداری  240 سالمند در مراکز تحت نظارت بهزیستی استان خبرداد و گفت: تکریم سالمندان نیازمند فرهنگ سازی خصوصا فرهنگ سازی برای  احترام به سالمندان است.

 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان کرمان علیرضا اسدی  صبح امروز در  جشنواره ورزشی پیشکسوتان، سالمندان و بازنشستگان استان که به همت اداره بهزیستی استان کرمان و با همکاری شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی در پارک مادر کرمان برگزار شد، اظهار داشت: تعداد افراد حاضر در مراکز نگهداری سالمندان را نسبت به آمار استان های دیگر کم اعلام کرد و گفت: این جای بسی امیدواری است اما متاسفانه در بین افراد سالمند پذیرش شده در مراکز نگهداری افرادی نیز هستند که خانواده و فرزند دارند و می توانند سالمند را در شرایط بهتر تکریم کنند اما اصرار به ماندن آن ها در این مراکز دارند گرچه تعداد این افراد بسیار محدود است.

 معاون توانبخشی بهزیستی کرمان در جشنواره ی ورزشی پیشکسوتان، سالمندان و بازنشستگان در پارک مادر بیان داشت: هیج زمانی برای اعمال ورزشی دیر نیست و و این اعمال حتی در موقعیت های خاص منع نمی شود و در هر موقعیتی می توان ورزش را با توجه به وضعیت روحی و جسمانی انجام داد.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را تکریم سالمندان در سطح جامعه دانست و گفت: تکریم سالمندان نیازمند فرهنگ سازی خصوصا فرهنگ سازی برای  احترام به سالمندان است.

اسدی  بیان داشت: بر اساس سرشماری سال 1390 تعداد سالمندان 202 هزارو 312 نفر بوده است که درصد جمعیت سالمندی نیز در آن سال 6.8 درصد بوده است که هم اکنون براساس برآورد انجام شده  این آمار به بیش از 7 درصد افزایش یافته است. 

 معاون توانبخشی بهزیستی کرمان سرای سالمندان را در استان کرمان 5 مرکز اعلام نمود  و گفت: این تعداد سرای سالمندان 240 نفر را تحت پوشش قراداده  و نگهداری می کنند در حالی است که ظرفیت این مراکز بیش از این آمار است.

وی با توجه به اینکه این 5 سرا شبانه روزی است گفت: 2 مرکز روزانه آموزشی توانبخشی سالمندان در کرمان داریم که یکی از آن ها با سرای شبانه روزی مختلط است. 

اسدی افزود: یک مرکز خدمت در منزل  را نیز داریم که به سالمندان در سطح شهرستان کرمان و زرند و بردسیر خدمات توانبخشی پزشکی در منزل  ارائه می دهد.

وی درصد قابل ملاحظه ای از این افراد را که در مراکز نگهداری می شوند ناتوان اعلام کرد و گفت: بخشی از این افراد نیز فاقد سرپرست و مجهول الهویه هستند.  

 معاون توانبخشی بهزیستی کرمان با بیان یانکه یکی از فواید تحرک و شاید مهم ترین اثر آن نشاط است گفت: سالمندان بهتر است تحرکات ورزشی را در صبح انجام دهند تا بتوانند خواب نیمروزی و شبانه ی خوبی را به حد کافی داشته باشند چرا که ورزش با نشاطی که ایجاد می کند موجب دیرخوابی می‌شود.

اسدی افزود: بیماری باعث نمی شود که ورزش نکنید و هر جسمی با شرایطی که دارد ورزش خاص خود را می خواهد و می توان با مراجعه به پزشک و مشاوره نوع ورزش، وقت، وسایل ، شدت را مشخص کرد تا یک شهروند ارشد سالم باشیم.

لازم به ذکر است؛ در این جشنواره علاوه بر برگزاری ورزش صبحگاهی از سالمندان تقدیر و قدردانی بعمل آمد.

انتهای پیام/