معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمان  با اشاره به فعالیت 57 مرکز نگهداری شبه خانواده در سطح استان کرمان؛ گفت: 3 هزار و 400 کودک تحت پوشش بهزیستی استان کرمان قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس بلندی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمان در رابطه با کودکان بدسرپرست و بی سرپرست با اشاره به اینکه کودکان به عنوان یکی از اقشار آسیب‌پذیر و آینده‌سازان جامعه هستند که باید مورد توجه ویژه باشند اظهار داشت: در تمامی ادیان به ویژه دین مبین اسلام به کودکان توجه ویژه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کودکان باید از حق سلامت جسم، روان و امنیت کافی برخودار باشند افزود: متأسفانه در دینای امروز با پدیده بی‌سرپرستی و بدسرپرستی روبرو هستیم که پدیده بدسرپرستی نسبت به گذشته رو به افزایش است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه تعداد کودکان بد سرپرست گوی سبقت را از کودکان بی سرپرست  ربوده اند تصریح کرد: در گذشته مراکز شبه خانواده‌ها برای کودکان یتم تأسیس می‌شد.

بلندی گفت: در مراکز نگهداری شبه‌خانواده سازمان بهزیستی 80 درصد کودکان بدسرپرست هستند؛ یعنی سرپرست دارند اما به دلایل مختلفی صلاحیت نگهداری فرزند را ندارند.

وی با بیان اینکه خانواده زیربنای جامعه‌ انسانی و اساس سعادت هر جامعه است افزود:  مشکل داشتن سرپرست خانواده موجب انحطاط خانواده به ویژه کودکان در جامعه امروزی می‌شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمان خاطرنشان کرد: کمرنگ شدن فریضه امربه معروف و حس مسئولیت اجتماعی و صنعتی‌شدن زندگی‌ها دست به دست هم دادند که از اطرافیان خود غافل شویم .

بلندی یادآورشد: در گذشته اگر فرزندی خانواده خود را از دست می‌داد؛ اطرافیان اجازه نمی‌دادند کودک رها شون اما هم اکنون حس مسئولیت اجتماعی کاهش پیدا کرده است.

وی از وجود 57 مرکز نگهداری شبه خانواده خبرداد و گفت: یک هزار و 400 کودک در این مراکز نگهداری می‌شوند که با بررسی‌های انجام شده بسیاری از آن‌ها قابل ترخیص هستند و از اطرافیان وخویشاوندان کودکان که توانایی نگهداری دارند می‌توانند این کودکان را در فضای خانواده حمایت کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه در بسیاری از مراکز بالاتر از سطح  خانواده متوسط کودکان در رفاه هستند خاطرنشان کرد: هرگز محیط خوابگاه محیط خانواده نخواهد بود و  مهم‌ترین هدف در سازمان موسسه‌زدایی و کاهش مراکز شبه‌خانواده است تا شاهد حضور کودکان در خانواده‌ها باشیم.

بلندی با بیان اینکه دو هزار کودک در خانواده‌های جایگزین از قبیل خویشاوندان نزدیک نگهداری می‌شوند که امدادبگیر بهزیستی استان کرمان هستند تصریح کرد: از بین کودکان تحت پوشش بهزیستی استان کرمان تاکنون 250 نفر از آن‌ها دانشجو در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

وی با بیان اینکه برخی از کودکان باید در مراکز نگهداری شوند و یا خانواده‌های جایگزین پیدا کنیم که موضوع فرزند خواندگی را قانون‌گذار تعیین کرده است خاطرنشان کرد: فرایند فرزند خواندگی خیلی طولانی نیست اما به دلیل شرایط خاص کودکان این فرآیند طولانی می‌شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه متأسفانه پدیده شوم طلاق بر جامعه ما سایه افکنده و آمار آن افزایش پیدا کرده است خاطرنشان کرد: خانواده‌ها به استحکام و آرامش زندگی اهمیت بیشتری قائل باشند زیرا کودکان طلاق مقدمه‌ای را برای بدسرپرستی در جامعه ایجاد می‌کنند.

بلندی با بیان اینکه محرومیت از محبت والدین را یکی از مهم‌ترین عوامل کودکان بزهکار عنوان کرد و افزود:  اگر والدین درخانواده‌ها حضور واقعی داشته باشند  شاهد پدیده بدسرپرستی و بی‌سرپرستی در جامعه نخواهیم بود.

وی خواستار افزایش حس مسئولیت اجتماعی شد و خاطرنشان کرد: خانواده‌ها و همه مردم باید کمک کنند که پدیده بدسرپرستی در جامعه کاهش پیدا کند.

 

انتهای پیام/