با هدف پیشگیری از بروز و شیوع بیماری منجر به معلولیت تنبلی چشم ( آمبلیوپی ) چشم کودکان 3 تا 6 ساله استان کرمان معاینه می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان ، دکتر رضا عباسی مدیرکل بهزیستی استان کرمان به اعلام مطلب فوق در مراسم آغاز رسمی اجرای  طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله در محل مهدکودک خانه کوچلوهای شهر کرمان گفت : امسال نیز از اول  تا پایان آبانماه همزمان با سراسر کشور و برای هفدهمین سال متولی طرح  پیشگیری از تنبلی چشم ( بیماری منجر به معلولیت بینایی ) با راه اندازی 1925 پایگاه در مهدهای کودک ، پیش دبستانی ها و خانه های بهداشت سراسر استان توسط بهزیستی انجام می شود.

وی یاد آور شد: 1968 مربی آموزش دیده مجرب دراین پایگاهها کار معاینه اولیه چشم کودکان را با E چارت انجام  می دهند که در صورت مشکوک بودن کودک به آمبلیوپی ، پس از تکمیل فرم های مربو طه ،کودک جهت معاینه توسط دستگاه بینایی سنجی به اپتومتریست و سپس چشم پزشک ارجاع می شود.
مدیر کل بهزیستی استان کرمان افزود: در سال گذشته با اجرای این طرح چشم 101267 کودک 3 تا 6 ساله کرمانی معاینه شد که از این تعداد کودک معاینه شده 294 نفر دارای بیماری تنبلی چشم یا آمبلیوپ تشخیص داده شدند که هم اکنون مراحل بعدی درمان خود را  می گذرانند.
دکتر عباسی خاطر نشان کرد:از تعداد کل کودکان معاینه شده  7/3 دهم درصد کل کودکان معاینه شده آمیلیوپ بوده اند.
وی اظهار داشت: درجریان معاینه چشم کودکان 3 تا 6 ساله کرمانی جهت تشخیص بیماری آمبلیوپی مشخص شد که تعداد 2659 نفر از این کودکان دارای سایر اختلالات بینایی هستند که موضوع جهت پیگیری به خانواده ایشان اطلاع داده شده است .
مدیرکل بهزیستی کرمان گفت : از آنجا که بیماری تنبلی چشم نشانه ظاهری خاصی ندارد و والدین قادر به تشخیص این بیماری نیستند و از طرفی سن طلایی تشخیص و درمان تنبلی چشم بین 3 تا 6 سالگی است ، لذا خانواده ها با حساسیت کامل نسبت به این موضوع ، به همراه کودک خود و با در دست داشتن شناسنامه کودک جهت انجام معاینه  به پایگاههای بهزیستی مستقر در مهدهای کودک ، پیش دبستانی ها و خانه های بهداشت سراسر استان مراجعه نمایند.
دکتر عباسی افزود: اگر در سنین 3 تا 6 سالگی بیماری تنبلی چشم تشخیص داده شود ، درمان قطعی آن امکان پذیر است اما درصورت عدم تشخیص ،کودک مبتلا به آمبلیوپی درسنین بالاتر حتماًٌ  دچار معلولیت بینایی ( کم بینایی یا نابینایی مطلق ) خواهد شد.
وی در پایان با اشاره به مقدم بودن امر پبشگیری بر درمان ، از خانواده های دارای کودک  3 تا 6 ساله خواست  تا حتماً برای معاینه چشم کودک خود به پایگاههای سنجش بهزیستی در سراسر استان مراجعه نمایند.
گفتنی است در ادامه مراسم افتتاح طرح پیشگیری از تنبلی چشم در کرمان،مدیر کل بهزیستی کرمان به همراه معاون پیشگیری و رئیس اداره بهزیستی شهرستان کرمان ، از مهد کودک خانه کوچولوها بازدید و هدایایی به کودکان این مهد اهدا نمود.