رئیس بهزیستی رفسنجان از تحت پوشش بودن بیش از 3 هزار و 600 معلول شناسایی شده توسط بهزیستی این شهرستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان به نقل از رفسنجان، محمود حیدری  شامگاه 16 آذر در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان در سالن شهدای دانش آموز رفسنجان با گرامیداشت هفته معلولین، اظهار داشت: نامگذاری یک روز به نام روز جهانی معلولین با این هدف می باشد که اذهان جامعه به سمت معلولان و توانمندی آنها برود.

وی تصریح کرد: معلولان نیازمند مساعدت‎ها و کمک‎های مالی نیستند، بلکه نیازمند خدمات شهروندی هستند، اما با کمال تأسف معلولان در کل کشور از امکانات کافی مانند پل عابر پیاده، رمپ و … در مکان‎های عمومی، ادارات، بیمارستان‎ها و بانک‎ها محروم هستند.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان با بیان اینکه معلولان باید از حقوق شهروندی خود بهره مند باشند، خاطرنشان کرد: موضوع مناسب سازی محیط برای معلولان باید با جدیت دنبال شود چرا که اکنون معلولان برای استفاده از خدمات عمومی باید منتظر کمک دیگران باشند.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان ابراز کرد: معلولان غرور اجتماعی دارند و ترحم را نمی‎پسندند اما حق شهروندی معلولان در جامعه استفاده از محیط آرام و امن است.

وی با بیان اینکه قانون جامع حمایت از معلولان در سال‎های 83 و 84 مصوب شد، افزود: با این وجود که 12 سال از تصویب این قانون می گذرد اما این قانون رعایت نمی شود.

حیدری همچنین از تحت پوشش بودن 3 هزار و 600 معلول توسط بهزیستی رفسنجان خبر داد و اضافه کرد: از آبان ماه که طرح صدور کارت هوشمند ملی آغاز و تاکنون برای بیش از 800 نفر از معلولان شهرستان کارت هوشمند ملی صادر شده است که این کار ادامه دارد.

امام جمعه رفسنجان: مجموعه اداره بهزیستی توانسته است، کمک بزرگی به مردم در جامعه کند
 
حجت‌الاسلام عباس رمضانی‌پور امام جمعه رفسنجان نیز در این آئین اظهار داشت: اگر خداوند مصلحت دانسته است که نقصی در عضو معلولان ایجاد شود در ازای آن عضوهای دیگر را بهره‌مندتر و شکوفاتر کرده است.

وی بیان کرد: خداوند به معلولان حیات طیبه داده است به این معنا که انسان خوب زندگی کند، زندگی شرافتمندانه‌ای داشته باشد و اگر مطالبه‌ای دارد به‌جا باشد.

امام جمعه رفسنجان مناسب‌سازی محیط برای معلولان را حق مسلم آنها دانست و افزود: ما از قانون جامع حمایت از معلولین دم می زنیم ولی به آن عمل نمی کنیم اگر سهم سه درصدی معلولین در استخدام رعایت شود، معلول بیکاری نخواهیم داشت.

رمضانی پور بخشی از معلولیت ها در جامعه را مادرزادی برشمرد و یادآور شد: اگر پیشگیری‌های لازم صورت گیرد، می توانیم دیگر معلولیت مادرزادی نداشته باشیم، البته بعضی از معلولیت‌ها مانند حوادث ریلی اخیر یا تصادف‎های جاده‌ای اجتناب‌ناپذیر است، که سبب ایجاد معلولیت در افراد می‌شود.

امام جمعه رفسنجان خاطرنشان کرد: مجموعه اداره بهزیستی توانسته است، کمک بزرگی به مردم در جامعه کند، معلولان جامعه دارای کرامت و شرافت هستند و توانمندی‌های بسیار بالایی دارند که بعضی افراد سالم ندارد.

وی اضافه کرد: اگر معلولی در خانه دارید، همواره خدا را شاکر بوده، احترام او را داشته باشید و از ترحم بپرهیزید، زیرا معلول نیاز به ترحم ندارد.
 
در مراسم جشن روز جهانی معلولان که شامگاه امروز 16 آذر ماه در رفسنجان برگزار شد، فرماندار رفسنجان مشاور خود در امور معلولان را معرفی کرد.
 
مشاور فرماندار رفسنجان در امور معلولان معرفی شد
 
حمید ملانوری فرماندار رفسنجان در این آئین اظهار داشت: این نامگذاری‎ها بیانگر این است که فرهنگ عمومی اقتضا می‎کند تا جامعه به هم‎افزایی رسیده و توانمند شود، زیرا افراد جامعه باید به دنبال حرکت‎های جمعی باشند.

وی افزود: معلولیت محدودیت نیست یک شعار نیست بلکه افراد معلول و یا جانبازان زیادی داریم که آثار بزرگی در حوزه مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … از خود به جای گذاشته اند، ضمن آنکه در حوزه های مدیریتی نیز افراد معلول موفق زیادی سراغ داریم.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: اگر نقص عضو در کسی مانع رشد، پیشرفت و تعالی می‎شود به دلیل مشکلاتی است که در مسیر او وجود دارد و این وظیفه ارگان‎های مختلف است که در راستای کاهش معضلات راه را برای معلولان هموار سازند.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین موضوع حال حاضر توجه به فعالیت‎ها و برنامه‎های معیشتی و اقتصادی است تا آسیب‎های اجتماعی کاهش یابد.

ملانوری بیان کرد: معلولان باید به دنبال انگیزه برای امور مختلفی مانند کار و تلاش، تحصیل و حضور و فعالیت در جامعه باشند. آنها باید خودباور باشند تا با استفاده از نبوغ و توانایی‎های خویش بتوانند، زندگی را به بهترین نحو اداره کنند.

فرماندار رفسنجان با اشاره به انتصاب مشاور خود در امور معلولان، اضافه کرد: مشاور معلولان باید برنامه‎ها و نیازمندی‎های فرهنگی، اجتماعی و … این قشر را رصد و به فرمانداری اعلام کند تا برای رفع معضلات و کاستی‎های آن‎ها با کمک نهادهای مختلف شهرستان اقداماتی انجام شود.

 در این مراسم «محمدرضا صفری» به عنوان مشاور فرماندار رفسنجان در امور معلولان معرفی و از 14 معلول موفق ورزشکار شهرستان رفسنجان تجلیل شد.

 
 
    انتهای پیام/