مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: تاکنون 3 هزار و 842 نفر افراد کم‌توان افاغنه در کرمان شناسایی و به آن‌ها خدمات آموزش در خانواده، وسایل کمک‌ توانبخشی و اقدامات پیشگیرانه ارائه شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان ، عباس صادق‌زاده ظهر امروز در حاشیه بازدید کریستوس استیلیانیوس کمیسر امور بشر دوستانه و مدیریت بحران اتحادیه اروپا با هیئت همراه و کیوان دواتگران مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور از روند خدمات ارائه شده در کلینیک جامع توانبخشی بهزیستی شهرستان کرمان به اتباع بیگانه، با قدردانی از حمایت مجدد از این طرح به منظور نگاه عادلانه و سلامت محور به همه انسان‌ها؛ اظهار داشت: با توجه به اینکه UNHCR در چارچوب قوانین بین‌المللی به حمایت از حقوق مهاجرین می‌پردازد تاکنون بهزیستی کرمان به نمایندگی از دولت ایران در ارائه خدمات توانبخشی مبنتی بر جامعه و برابرسازی فرصت‌ها برای مهاجرین افغان تلاش کرده است.

 

وی افزود: برای ایجاد جامعه‌ای برخوردار از رفاه اجتماعی  بهزیستی خدمات را در سطوح فراتر از مقوله‎های فعلی از جمله فعالیت‌های اجتماعی، پیشگیری و توانمندسازی در زمینه‌های مختلف زنان، کودکان و سالمندان به شکل تخصصی و با انگیزه‌های انسان‌دوستانه فارغ از نگاه قومیت، مذهب و نژاد ارائه می‌دهد.

 

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: نگاه بهزیستی به سمت ادغام اجتماعی این گونه اجتماعات بوده و به دنبال ایجاد کلونی‌های مطرود نیست.

 

صادق‌زاده با بیان اینکه ارائه مجموعه‌ هم‌بسته‌ای از خدمات می‌تواند سبب ارتقا سطح قابلیت‌های فردی و اجتماعی این افراد شود و زمینه را برای ادغام اجتماعی آن‌ها فراهم سازد تصریح کرد: به عنوان مثال بهزیستی می‌تواند به عنوان تسهیل‌گر، شرایط آموزش و پرورش، آموزش‌‌های فنی و حرفه‌ای، مهارت‌های زندگی و غیره را برای این افراد فراهم کند.

 

وی گفت: به طور قطع رفاه اجتماعی در جامعه شکل نمی‌گیرد مگر اینکه شرایط مناسب برای همه ساکنان آن جامعه به ویژه در تأمین سلامت جسمی، روانی و توانبخشی افراد نیازمند فراهم شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: در 10 سال اخیر طی تفاهم‌نامه همکاری با UNHCR و سازمان بهزیستی کرمان و وزرات کشور در خصوص توانبخشی مبتنی بر جامعه پناهندگان افغان، 3 هزار و 842 نفر افراد کم‌توان در کرمان شناسایی و به آن‌ها خدمات آموزش در خانواده، وسایل کمک‌ توانبخشی و اقدامات پیشگیرانه ارائه شده است.

صادق‌زاده با قدردانی از دفتر سازمان ملل در کرمان و اداره کل اتباع بیگانه استان؛ خاطرنشان کرد: استان کرمان در سال‌های اخیر با تجاربی که در زمینه اجرای طرح CBR  کسب کرده است به عنوان استان برتر و نمونه حامی استان‌های دیگر در این طرح  بوده است.

وی خواستار ادامه طرح CBR مهاجرین افغان مستقر در کرمان از  کمیسر امور بشر دوستانه و مدیریت بحران اتحادیه اروپا  و هئیت همراه شد.

 

انتهای پیام/