رئیس بهزیستی شهرستان سیرجان از وجود 4 هزارو 700 معلول تحت پوشش بهزیستی این شهرستان خبرداد و گفت: حدود 11 درصد جامعه از معلولیت‌های ضعیف، متوسط، شدید و خیلی شدید رنج می‌برند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان به نقل از سیرجان، مهتاب حسینی در جلسه شورای شهر سیرجان به مناسبت هفته معلولان به تشریح فعاليت‌های جامعه هدف پرداخت و اظهار داشت: بیش از 4 هزار و 700  معلول تحت پوشش بهزیستی سیرجان  هستند.

وی اجرای طرح CBR توانبخشی مبتنی بر جامعه ، بهره‌مندی 310 نفر از مسکن شهری و تعداد 70 زمین روستایی به معلولان را از جمله اقدامات بهزیستی در این شهرستان برای معلولان عنوان کرد و افزود: پروژه مسکن 16 واحدی  معلولان با پیشرفت فیزیکی 80 درصد  و پروژه مسکن 22 واحدی دو عضو معلول در دست اقدام هستند.

رئیس بهزیستی شهرستان سیرجان با اشاره به اجرای برنامه مراقبت در منزل سالمندان و معلولان توسط مراقبین آموزش دیده افزود: رشد جمعیت افراد کم‌توان و سالمند و لزوم توانمندسازی آنها، تقاضا را برای خدمات مراقبتی و توانبخشی افزایش داده و در این بین گروهی از افراد کم‌توان و سالمند نیازمند خدمات ویژه مراقبتی ، بهداشتی و توانبخشی هستند.

حسینی با بیان اینکه معلولان ضایعه نخاعی نیاز مبرم به دریافت خدمات مراقبتی و پرستاری دارند، عنوان کرد: معلولان ضایعه نخاعی علاوه بر فشارهای جسمی و روحی متحمل هزینه‌های مالی سنگین برای دستیابی به حداقل امکانات مورد نیاز در زمینه درمانی، بهداشتی و مراقبتی هستند.

وی خاطرنشان کرد: حدود 11 درصد جامعه از معلولیت‌های ضعیف، متوسط، شدید و خیلی شدید رنج می‌برند که معلولیت‌های شدید و خیلی شدید چهار درصد از کل جامعه را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس بهزیستی سیرجان تصریح کرد: بیشترین عوامل ایجادکننده ضایعه نخاعی تصادفات رانندگی، سقوط از بلندی و یا آسیب‌های ضربه‌ای و تومورهای نخاعی است.

وی ادامه داد: پرداخت حق پرستاری به عنوان گامی هر چند ناچیز در حمایت از این افراد خواهد بود و علاوه بر تکریم فرد معلول به تحکیم بنیان خانواده و حضور فرد در خانواده کمک فراوانی خواهد شد.

حسینی عدم وجود سیستم مراقبتی مناسب و دانش کافی برای تامین نیازهای این گروه در منزل سبب سوق دادن آن‌ها برای مراقبت بیشتر بر مرکز غیردولتی شبانه‌روزی توانبخشی – مراقبتی شده است.

وی گفت: رویکرد توانبخشی مبتنی بر خانواده که با اعزام مراقب سعی در حمایت خانواده خدمت گیرنده را دارند، جایگزین رویکرد شبانه‌روزی می‌شود و فرد و خانواده در ساعاتی از روز از خدمات یک مراقب آموزش دیده و مراقب با کیفیت برخوردار می‌شوند.

رئیس بهزیستی سیرجان عنوان کرد: براساس آخرین آمارها در مجموع 300 نفر در مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه‌روزی، روزانه و ارائه خدمات توانبخشی در منزل، خدمات دریافت می‌کنند.

حسینی تاکید کرد: اداره بهزیستی سیرجان به منظور افزایش تاثیرگذاری فعالیت‌ها در توانمندسازی جامعه، نیازمند همکاری و همیاری سایر دستگاه‌های دولتی و مشارکت مردم است.

رئیس بهزیستی  خاطرنشان کرد: پرداخت  کمک هزینه ماهانه وتامین وسایل کمک توانبخشی  از خدمات ارائه شده به معلولان تحت پوشش بهزیستی است علاوه بر پرداخت مستمری، کمک‌های متنوع دیگری همچون کمک هزینه درمانی، ایاب ذهاب، حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی، کمک هزینه مناسب سازی خودرو یا محیط زندگی و کار به تناسب نیازها به معلولان تحت حمایت بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: حمایت‌های شغلی و حرفه‌ای، علمی، فرهنگی و ورزشی از دیگر حمایت‌های مالی بهزیستی شهرستان است که تاکنون 20 میلیارد ریال تسهیلات  اشتغال زایی پرداخت  شده است.

حسینی بیان کرد: حق بیمه خویش فرمایی وکار فرمایی وجبران کارفرمایی برای حمایت از اشتغال معلولان ازدیگر اقدامات انجام شده است .

رئیس بهزیستی سیرجان برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای مورد نیاز توان‌خواهان متناسب شرایط بازار کار به منظور فراهم ساختن بستر مناسب برای اشتغال این افراد را از دیگر فعالیت‌های انجام گرفته در راستای حمایت از معلولان عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تصویب اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، افراد داری معلولیت بسیار شدید و شدید فاقد شغل و درآمد از کمک هزینه معیشتی به میزان حداقل دستمزد سالانه برخوردار شوند.

حسینی بیان کرد: به منظور دستیابی به سطح سلامت مطلوب، بهره‌مندی از تساوی فرصت‌ها،  پیشگیری از بروز معلولیت ژنتیکی ، مرکز ژنتیک تحت  نظارت شهرستان ، فعال می باشد که به متقاضیان  استفاده از این خدمات برای تامین هزینه ها کمک می شود .

وی خواستار حمايت‌هاي مادی، معنوی و اجتماعی  شهرداری و شورای شهر از مجموعه سازمان بهزیستی در حل مسائل و مشکلات فراروی جامعه هدف شد.

رئیس شورای شهر با قدردانی از مجموعه خدمت‌رسان بهزیستی گفت: کارکنان بهزیستی با ایثار و از خودگذشتگی در راه تکریم انسان‌های درد مند در تلاش همیشگی هستند.

در این نشست نیز شورای شهرستان سیرجان از عملکرد بهزیستی با اهدا لوح قدردانی کرد.

 

انتهای پیام/