طرح غربالگری اضطراب در کودکان پنج تا 6 ساله با مشارکت 1000  کودک مهدهای تحت نظارت بهزیستی  شهرستان سیرجان با حضور مدیران مهدهای کودک شهرستانهای راور،کرمان ،زرند ،بردسیر ،رفسنجان ،جیرفت ،بم ،قلعه گنج ،منوجان وکهنوج در شهرستان سیرجان انجام شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان به نقل از سیرجان مهتاب حسینی رئیس اداره بهزیستی سیرجان با اشاره به طرح غربالگری منطقه ای اضطراب کودکان 5 تا 6 ساله گفت :  به منظور تشخیص به موقع ومداخلات زود هنگام جهت کاهش بار اختلالات اضطرابی این طرح برای دومین بار در استان کرمان واولین بار در سیرجان برگزار شد.

ادیبه برشان کارشناس دفتر مشاوره اداره بهزیستی استان کرمان  در جلسه آموزشی غربالگری اضراب عنوان کرد:شایع‌ ترین اختلالات دوران کودکی اختلالات اضطرابی است و بسیاری اوقات علائم این اختلال با فرآیند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته شده و مانع تشخیص و مداخلات به موقع می‌شود..
برشان با بیان اینکه  اختلال اضطراب کودکی پدیده ای گذرا نیست عنوان کرد :  این اختلال در صورت بی توجهی و درمان نشدن تا سنین نوجوانی و بزرگسالی ادامه می یابد و موجب افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی فرد و یا منجر به افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر می شود..
وی با تاکید بر تشخیص به موقع و طراحی مداخلات به هنگام اظهار داشت :  می توان از طریق والدین و مربیان به کودکان کمک کرد که چگونه اضطراب خود را کنترل کنند و یک زندگی طبیعی داشته باشند.
ایشان خاطرنشان کرد : در این راستا برنامه غربالگری اضطراب کودکان پنج تا 6 سال با هدف کمک به والدین برای توجه به نشانه های اضطرابی کودکان و همچنین ارائه خدمات ارزان تر به والدین و کودکان جهت شناسایی و درمان این اختلال طراحی شده است..
کارشناس دفتر مشاوره بهزیستی استان کرمان در خصوص روش اجرای برنامه غربالگری اضطراب کودکان 5 تا 6 سال گفت: در مهدهای کودک والدین با پر کردن فرم پیش از دبستان، به سوالات آزمون که در مورد کودک خود است پاسخ می دهند و در صورتی که کارشناسان با توجه به نمره اخذ شده در این تست، کودک را مشکوک به اضطراب تشخیص دهند والدین به مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی معرفی خواهند شد.
وی درادامه افزود: والدین در صورت معرفی شدن به مراکز مشاوره می توانند با هزینه اندکی کودکشان را مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت وجود اختلال اضطرابی در جریان روند ارائه خدمات روان درمانی و کاهش مشکل اضطرابی کودکشان قرار گیرند.