مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه سالمندان به همت بخش خصوصی در شهرستان رفسنجان و با حضور امام جمعه محترم و جمعی از مسئولین شهرستان افتتاح گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان: محمود حیدری  رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان گفت: این مرکز در ساختمانی به مساحت 450متر مربع وهزینه ای بالغ بر300میلیون ریال آماده خدمت رسانی به شهروندان رفسنجانی می باشد .

وی گفت : اصولا سن سالمندی را در کشور ما سن 60 سال تعریف می کنند و به تعبیر روانشاسان  سالمندی دوره سوم زندگی هر انسان است.به علت نزول قوای جسمانی آنها ، عده ای به غلط گمان می کنند که دوران دوری از اجتماع و خانه نشینی آنها فرا رسیده است در صورتیکه  باید نیازهای معیشتی ، روانی ، عاطفی  وهمچنین زمینه  ورود به زندگی اجتماعی را برای  انها فراهم کنیم  ما در مجموعه بهزیستی از تفکرات و تجربیات همکاران بازنشسته خود استفاده می کنیم و این امر باید در سطح جامعه و سایر دستگاه ها  فراگیر شود و  برای شروع کار تکریم سالمندان از ادارات دولتی شروع شود.

حیدری در ادامه بیان کرد: مرکز ی که هم اکنون در حال افتتاح آن هستیم مرکز نگهداری و سرای سالمندان نیست بلکه مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی می باشد که خدمات کار درمانی ، گفتار در مانی، فیزیوتراپی خدمات آموزشی عمومی و تخصصی خدمات پزشکی و پرستاری، خدمات روانشناسی و مددکاری، در این مرکز انجام می شود

در ادامه حجه الاسلام و المسلمین حاج عباس رمضانی  امام جمعه رفسنجان گفت: چنین مراکز آموزشی و توانبخشی ویژه سالمندان باید در سطح شهر و جامعه تقویت شود  که این مراکز تکریم این قشر از جامعه را مد نظر قرار می دهند و از ضروریات هر شهر می باشد. . با توجه به پتانسیل بالای شهرستان باید رسانه های محلی شهرستان در این زمینه فرهنگ سازی کنند  چرا که ثواب انجام این کار از ساختن مدرسه و درمانگاه  کمتر نیست در نتیجه  باید یک محیط  با فضای سبز  همراه  با برنامه های شاد برای سالمندان  در چنین محیط هایی فراهم شود تا انها احساس سرزندگی و شادابی کنند

دکتر طیبه میرزایی : رئیس بخش تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم پزشکی در افتتاحیه این مرکز گفت :هر یک از سالمندان در مرکز  بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی پرونده سلامت دارند و از طریق رابطین بهداشتی با آنها تماس گرفته می شود و به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه می نمایند و فشار خون ، دیابت و.. اندازه گیریی شده و به آنها توصیه های بهداشتی و مراقبتی و تغذیه ای ارائه می شود . تا وقتی افراد به سن سالمندی می رسند بتوانند با رعایت راهکارهای فوق  با کمترین مشکلات از این دوره عبور کرده و بیشترین لذت را ببرند و هدف ما توانمند کردن انها برای یک زندگی با کیفیت بهتر و سالمتر و با کمترین بیماری و مشکلات  می باشد .