به مناسبت روز جهانی اتیسم آیین افتتاح مرکز حرفه آموزی اتیسم امام علی (ع ) ویژه پسران بالای 14 سال با حضور مدیر کل و معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان ، مدیر کل امور اجتماعی – فرهنگی استانداری ، مدیر بهزیستی شهرستان کرمان و خانواده های دارای فرزند اتیسم برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی کرمان با اظهار تاسف از آمار نگران کننده اختلال اتیسم در کشور اظهار داشت : در سال های گذشته از هر 140 تولد یک نفر مبتلا به اتیسم بود که امروزه از هر 68 تولد یک نفر از اختلال اتیسم رنج می برد که باید سازو کارهای علمی برای پیشگیری از شیوع این اختلال بکار گرفته شود .که البته با توجه به وجود ظرفیت های کم نظیر استان کرمان و خیرین نو اندیش که در این زمینه همیشه همراهی بهزیستی را به خوبی داشته اند ، این استان اقدامات خوبی را در خصوص آگاه سازی جامعه و توسعه مراکز ارائه دهنده خدمات به معلولین طیف اتیسم ارائه کرده است . ولی آنچه که امروز جامعه بیشتر از همیشه به آن نیازمند است . اولا مشارکت همه جامعه اعم از دانشگاه ، دولت و ساختارهای نظارتی و به طور خاص مردم و علی الخصوص خانواده های دارای فرزند اتیسم مبنی بر اقدامات موثرپیشگیرانه در این نوع اختلالات و به طور کلی اختلالات و معلولیت های مادرزادی و ژنتیکی است .

در ادامه تاکید کرد روزهای جهانی مرتبط با هر موضوعی بعد از آگاه سازی جامعه بایستی منجر به اقدامی موثرنیزشود.که یکی از پیشنهادات مهم در این موضوع تشکیل انجمنی با عضویت همه خانواده های دچار اتیسم برای آگاه سازی ، توسعه بیشتر خدمات علمی در این رابطه است. 

صادق زاده با تاکید بر آگاه سازی عموم جامعه به ویژه خانواده های دارای فرزند اتیسم در رابطه با نحوه تعامل با افراد دارای اتیسم گفت : با توجه به رشد انواع معلولیت ها  ناشی از ژنتیک  از جمله اتیسم باید با روش های علمی و آگاه سازی جامعه به این افراد کمک نماییم . 

زهرا موسی پور مدیر کل امور اجتماعی – فرهنگی استانداری با اشاره به مشکلات عمده خانواده های دارای فرزند  مبتلا به اتیسم عنوان کرد : برای حمایت از کودکان مبتلا به اتیسم و بهبود وضعیت اجتماعی آنان باید رسانه های عمومی در آگاه سازی جامعه و خانواده ها فعالیت گسترده ای داشته باشند .

در پایان این مراسم مرکز حرفه آموزی افراد دچار اختلالات اتیسم که با همت خیریه مولی الموحدین و برای اولین بار در کشور راه اندازی شده مورد افتتاح قرار گرفت.